Smrekovica

Smrekovica sa nachádza vo Veľkej Fatre, stúpanie sa začína v obci Podsuchá medzi Ružomberkom a Donovalmi.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,878510,111% - 1 352m 1 354136,73HC
12% - 1 098m
9% - 969m
8% - 968m
7% - 938m
10% - 904m

Ak to nie je celkom jasné z úvodnej tabuľky, tak pre istotu - Smrekovica je v rámci cestnej cyklistiky najťažšie stúpanie na Slovensku. Meria bezmála 8 kilometrov, priemerný sklon je 10%, s niektorými úsekmi na úrovni 15%. To je intenzita, ktorá neumožní vydýchnuť a načerpať sily prakticky v žiadnom úseku. Preto je index obtiažnosti Smrekovice taký vysoký a prekonal aj oveľa známejšie stúpania na Kráľovu hoľu či Martinky. Z porovnateľných kopcov u nás je Smrekovici podobné stúpanie na Sliezsky dom, to má však len 6km a Šachtičky, ktoré majú len 4km. Ak hľadáte na Slovensku výzvu, toto je miesto pre vás.

Vrchol stúpania sa nachádza pri hoteli Granit Smrekovica (pozor, kúsok odtiaľto sa nachádza ešte aj Horský hotel Smrekovica). Cestu k nemu len nedávno obnovili, takže sa môžete tešiť na prvotriedny povrch. Ubúdajúce kilometre vám budú od začiatku stúpania spríjemňovať aj takéto tabule. Aj keď trošku zavádzajú, kopec má predsa "len" 785 výškových metrov 🙂

02a

Prvé kilometre stúpania sú prijateľné, na úrovni 7-9%. Keď prejdete chatovú oblasť v Podsuchej, cesta bude viesť hustým lesom, popri potoku. Naozaj krásne prostredie Veľkej Fatry. Horšie je to od tretieho kilometra. Cesta už len málokedy klesne pod 10%. Navyše je pomerne priamočiara, takže spoza miernych zákrut sa vám budú stále ukazovať ďalšie a ďalšie tiahle strmé úseky. Na kopci sú len dve serpentíny, stoja ale za to. Stúpanie si drží prudký sklon až do posledného metra, cesta pred hotelom ešte symbolicky posledný raz zakrúti. Okrem občerstvenia vás hore čaká krásne prostredie. Nemáte odtiaľto síce vrcholový výhľad (hotel sa nachádza medzi kopcami Smrekovica,  Malá Smrekovica, Perušín a Skalná Alpa), ale je tu nádherná príroda, nepoznačená masovým turizmom. Ak chcete tento kopec zdolať v súťažnom tempe, v septembri sa tu vždy koná časovka do vrchu Podsuchá - Smrekovica (viac info na www.malinoskialpteam.sk).

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/2407323

6 názorov k “Smrekovica

  1. Spätné upozornenie: Z Bystrice cez Liptov – Cyklokopce
  2. Spätné upozornenie: Kráľova hoľa – Cyklokopce

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.