Z Bystrice cez Liptov

Vzdialenosť: 105 km

Prevýšenie: 2 130 m

Kopce: Smrekovica, Vlkolínec, Železné, Donovaly

Trasa: Donovaly - Ružomberok - Bešeňová - Liptovská Lúžna - Donovaly

 

 

 

Približne 70 kilometrov z tejto trasy vedie po vedľajších cestách, krásnym prostredím Veľkej Fatry, Liptovskej kotliny a Nízkych Tatier. "Daňou" za takúto nádheru je zvyšných 30km, ktoré idú po exponovanom úseku Donovaly - Ružomberok. Ale ak si túto trasu naplánujete na niektorý pokojný víkend alebo sviatok, premávka je aj tu minimálna a z celej trasy budete mať skvelý zážitok. 

Okruh je možné začať z ktorejkoľvek strany, ideálne sú však Donovaly. 20km zjazd hneď na úvod nie je na zahodenie 🙂 A aj záver je sladký - trasu ukončíte finálnym stúpaním späť do tohto lyžiarskeho strediska, kde môžete svoj výkon zakončiť ako sa patrí, v niektorej z tunajších reštaurácií. Ale nepredbiehajme...

Po úvodných 20-tich "zahrievacích" kilometroch vás čaká hlavné sústo dňa. V Podsuchej odbočíte z hlavnej cesty a okamžite začnete stúpať na Smrekovicu, najťažší kopec trasy. Ide vôbec o najnáročnejšie stúpanie na Slovensku (vhodné pre cestné bicykle). Na jednej strane je fajn, že tým najťažším si prejdete hneď na začiatku, keď ste ešte plní síl. Ale reálne... aj tí najtrénovanejší borci sa na kopci 8km@10% aspoň trochu zadýchajú 🙂 Na vrchole je hotel, čiže aj možnosť doplniť zásoby. 

 

 

Cesta zo Smrekovice nepokračuje ďalej, takže vás čaká zjazd späť po tej istej trase. Po napojení sa na hlavný ťah pokračujete smer Ružomberok. Už po chvíli ale opäť odbočíte vľavo, do Vlkolínca. Táto rázovitá obec, svetová kultúrna pamiatka UNESCO, má jedinečnú atmosféru. A nachádza sa na výdatnom kopci, najmä posledné stovky metrov idú vysoko cez 10%. 

 

 

Keď si dosýta užijete atmosféru 19. storočia, vrátite sa späť - smer Ružomberok. Odtiaľ, aby ste sa vyhli nepríjemnému úseku Ružomberok - Bešeňová, odporúčam ísť po paralelnej, vedľajšej ceste cez dedinky Lisková a Liptovská Teplá. Po dvoch stúpaniach v nohách je to príjemný 15-kilometrový "tranzitný" úsek Liptovskou kotlinou. Po ľavej strane máte Chočské vrchy, pred sebou výhľad na Tatry. Pohoda pokračuje aj ďalej za Bešeňovou. V Partizánskej Ľupči máte poslednú možnosť občerstvenia pred tretím stúpaním dňa. Cesta sa už v týchto miestach dvíha a to celých 14 kilometrov na úrovni 1-2%. Kvalita asfaltu je výrazne zhoršia, avšak pri pomalšej jazde takýmto miernym stúpaním to veľmi neprekáža. Odmenou je krásne horské prostredie a žiadna premávka.

 

 

Samotné stúpanie na Železné je už o niečo prudšie (4km@7%) a pre zmenu vedie aj po lepšom asfalte. Zhora vás čaká krásny, dlhý zjazd po výbornom povrchu (2016) až do Liptovskej Osady. 

 

 

Tu sa napojíte na hlavný ťah a čaká vás posledné sústo dňa, stúpanie na Donovaly. Útechou môže byť, že z tejto strany je podstatne ľahšie ako z Banskej Bystrice (11km@3%). V porovnaní s ostatnými kopcami na tejto trase je takisto asi najprijateľnejšie. Samozrejme tých 2 000 výškových metrov v nohách je už cítiť... 

Záver: Perfektná kopcovitá trasa. Jej prevažná časť vedie po vedľajších cestách, krásnym horským prostredím. Štyri stúpania (každé celkom iného rázu), sú symetricky rozdelené na celých 100km. Jazdu sme absolvovali v jeden pokojný májový víkend a ani na exponovanom donovalskom úseku nebola takmer žiadna premávka. Odporúčam. 

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.