Tatry, Spiš, Zamagurie

Kráľova hoľa

Kráľova hoľa sa nachádza vo východnej časti Nízkych Tatier. Samotné stúpanie sa začína ešte pred obcou Šumiac, na odbočke z hlavnej cesty.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
13,61 1458,49% - 1 785m 1946136,3HC
8% - 1 354m
7% - 1 345m
10% - 1 317m
6% - 911m
5% - 725m

Kráľova je najvyšší kopec, ktorý u nás môžete zdolať na bicykli. Z pohľadu obtiažnosti je u nás náročnejšia už len Smrekovica vo Veľkej Fatre. Je síce kratšia, ale citeľne strmšia. Vzhľadom na svoju majestátnosť je ale stúpanie na Kráľovu hoľu zážitkom, na ktorý len tak rýchlo nezabudnete. Jedným dychom však dodávam, že (bohužiaľ) toto stúpanie nie je veľmi hodné pre cestné bicykle. Niekoľko kilometrov dlhá stredná časť vedie po nespevnenej ceste, miestami len po vysypaných kameňoch, takže crossový bike je na tento kopec ideálnou voľbou. Ale je fakt, že som tu stretol už aj šialencov na žiletkách. Vzhľadom na jedinečný charakter tohto kopca sme preto urobili výnimku a zaradili Kráľovu hoľu do našej databázy.

Cesta sa začína dvíhať hneď za odbočkou do obce Šumiac. Tento úsek je málo frekventovaný a pomerne strmý. Keď prejdete cez dedinu, získa celkom iný charakter. Celé kilometre sa budú dookola striedať strmé pasáže na úrovni 14-15%, s miernejšími úsekmi tesne pod 10%. Na profile je krásne vidieť vizuálna hra červených úsekov s tými príjemnejšími:

02 Kralova hola

Väčšine cyklistov časté zmeny tempa nevyhovujú. Na druhej strane je to ale lepšie, než keby cesta stúpala na 15% stále 🙂 Miernejšie úseky umožnia aj bežne trénovanému cyklistovi pozbierať sily, keď sa dostane do nejakej tej krízy. Keď dosiahnete Predné sedlo, pôjde sa vám už o niečo lepšie. Odtiaľto vedie až k vysielaču asfaltka.

02 Kralova hola 4a

Po pár stovkách metrov budete ale už tak vysoko, že všetky lesy a kosodrevinu necháte pod sebou. V otvorenom teréne vám môže znepríjemňovať život vietor. Netreba zabúdať, že vrch hory je vo výške 1 946 metrov nad morom, takže počítajte s častými zmenami počasia. Pri jednom z výstupov ma zastihla v druhej polovici stúpania doslova apokalyptická búrka. Viditeľnosť sa znížila na pár metrov, vietor ma zhadzoval z bicykla a musel som ťahať aj pri zjazde, aby som sa vôbec hýbal. Jedna fotka na pamiatku...

02 Kralova hola 01

Z tohto pohľadu je vhodné pripraviť sa na Kráľovu hoľu oveľa zodpovednejšie, než na akýkoľvek iný cyklokopec na Slovensku. V prípade dobrého počasia na vás však hore čaká nádherný 360° výhľad na Tatry, Spiš a stredné Slovensko.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/11344612

Názor k “Kráľova hoľa

  1. Stupanie na Kralovu Holu je narocne, krasne, ale niekedy nebezpecne, pretoze cesta najma po letnych burkach ja v prvych 8km vymleta az na nesurode a nesudrzne velke kamene, takze zadne koleso casto presmykuje. Navyse sa mi stalo, ze oproti som stretol lesnikov na Tatre s drevom a vobec im nenapadlo, ze by mali ist pomalsie, alebo davat pozor. Najprv som nezostupil a sliapal som po kraji dalej, ale prave ked okolo mna prechadzala Tatra, mi zadne koleso smyklo a kedze medzi mnou a Tatrou bolo nanajvych 50cm, skoro doslo k tragedii. Takze POZOR!!!, radsej zastavit na kraji a preckat to. Hore na kopci necakajte ziadne obcerstvenie, ani suveniry, jedine je tam utulna, kde sa da prezliect a troska predychat. Vdaka Bohu aspon za to, pri tej nasej narodnej mizerii ako sa spravame k turistike a ku krasam Slovenska. Ked si predstavim, co som zazil na Passo Stelvio, je toto ako zly sen…ale, zasa po zdolani toho stupania je to krasny pocit a ak mate trosku stastia, aj vyhlad je krasny. Ja som to dal uz dvakrat a stel nic. 🙂

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.