Sliezsky dom

Sliezsky dom sa nachádza vo Vysokých Tatrách. Cesta k nemu začína v Tatranskej Polianke.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
6,86709,911% - 2 050m 1670121,89HC
12% - 1 783m
13% - 794m
10% - 667m
9% - 425m
14% - 273m

Sliezsky dom je druhé najvyššie miesto na Slovensku, kde sa môžete dostať na bicykli. A zároveň je aj tretím najťažším stúpaním u nás (po SmrekoviciKráľovej holi). Už letmý pohľad na údaje o tomto stúpaní vám napovie, že je extrémne náročné. Jeho drvivá väčšina sa nesie na úrovni 9-13%. Bez zveličovania, sem zamieria len tí, ktorí hľadajú poriadnu výzvu:

sliezsky dom

Pre porovnanie, iné náročné stúpania (na spomínanú Kráľovú hoľu alebo Martinky) merajú cez 13 kilometrov. To je dvojnásobok voči Sliezskemu domu. Na ne však cesta stúpa prevažne v 8-9% hodnotách, čo umožní väčšine cyklistov nájsť si svoje tempo a nejako sa dostať hore. Stúpanie na Sliezsky dom len málokedy klesne pod 10%, takže na cestných bicykloch ho utiahnu skutočne len trénovaní cyklisti. Cesta je jednoduchá, z Tatranskej Polianky smeruje celý čas priamo k Tatrám...

a1-sliezsky-dom

Ak nemáte skúsenosti s takto náročnými stúpaniami a láka vás to sem, odporúčam zobrať bicykel s trojprevodníkom (dostatok ľahkých prevodov). Ako "tréning" na tento kopec sú vhodné Šachtičky pri Banskej Bystrici. Ide o rovnako strmé stúpanie, je len o 2 kilometre kratšie 🙂 Ak naopak, hľadáte ešte väčšiu výzvu, potom zamierte na podobne strmú, ale ešte dlhšiu Smrekovicu.

Ak zvládnete týchto bezmála 7 kilometrov čistej makačky, odmenou vám bude nádherné prostredie Velického plesa, výhľad na Podtatranskú kotlinu so siluetou Nízkych Tatier a samozrejme neuškodí ani občerstvenie v Sliezskom dome. A potom technický zjazd, škoda len toho horšieho asfaltu skrz ktorý treba brzdiť viac ako by bolo vhodné 🙁 Takisto treba dávať pozor na turistov a autá, ktoré občas vezú ľudí hore na Sliezsky dom.

GALÉRIA:

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/644316

8 názorov k “Sliezsky dom

  1. V piatok 10.6.2016 som šiel na Sliezsky domu ,,na pešo,, po asfaltke, aby som zistil, na akom biku ísť hore. Prvé 2km sú krásne hladučké v pohode, ďalšie cca 3km sú pre galusky hotové peklo. Je to akoby asfaltka posypaná makadamom. Defekt zaručený. Posledné 2 kilometre opäť cesta ako zrkadlo. Cestou som stretol pár borcov, čo na trekových a horských bicykloch zdolávali toto ozaj krásne náročné stúpanie. V žiadnom prípade nedoporučujem tam ísť na cesťáku.

  2. 9.7.2016 som to vyšiel na cestnom bicykli. Dá sa to celkom v pohode do hora, lebo ideš pomaly. Len cestou dolu treba ísť kvôli odvodňovacím kanálikom a miestami rozbitej ceste naozaj opatrne.

  3. Super kopcek, pekne vyhlady … odporucam. Netreba sa bat toho co sa pise v clanku, ze je to 3. najtazsi kopec na Slovensku, mne tak nepripadal. Dal som ho 7.9. na cestaku a to som bol doobeda na Rysoch a dni predtym tiez tury. Velmi narocna je spodna cast (po novej peknej asfaltke, cca 2km) v momente ako som sa dostal na rozbitu cast tak sa mi islo ovela lahsie. V zjazde treba byt velmi opatrny a brzdy dostanu zabrat, nezabudnut nejake teplejsie oblecenie do zjazdu a tiez pozor na mnozstvo pesich turistov.

  4. Spätné upozornenie: Popradské pleso – Cyklokopce
  5. Spätné upozornenie: Smrekovica – Cyklokopce
  6. Kopec som siel na Shimane 105, 50+34 x 11-32, cestak. 50 % na prevode 34×28, 50 % 34×32. 192 cm, 125 kg. Tak ako je napisane vyssie spodok a vrch dobry asfalt, stred poskodeny asfalt a volnymi kamienkami. Cesta hore v pohode. Zjazd pomerne nebezpecny, pretoze vsade na dobrom asfalte su vyfrezovane priecne odvodnovacie kanaliky o sirke ca. 30 cm a hlbke 5 cm. Pri nedobrzdeni na max. 10 km/h hrozi na cestaku minimalne poriadna osmicka resp. pad. Neviem ktory inteligent toto vymyslel. Stredna cast je pri zjazde kvoli zlemu povrchu pomerne neprijemna. Velky pozor na auta smerom hore a nedisciplinovanych turistov, ktori si idu po celej sirke cesty so psami, detmi, kocikmi a pod. Inak pekny vystup a zjad treba len prezit.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.