Martinské hole

Martinské hole sa nachádzajú v Malej Fatre. Stúpanie sa začína vo Vrútkach, v podstate hneď po odbočení z hlavnej cesty.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
13,71 0477,66% - 1 954m 1 441113,39HC
8% - 1 910m
9% - 1 854m
7% - 1 476m
5% - 1 375m
10% - 1 087m

Keď si chce niekto na Slovensku otestovať svoje vrchárske schopnosti a skúsiť si, aké je ťahať v kopci podobnému tým alpským v Tour de France alebo Giro d'Italia, asi najvhodnejšie na to sú Martinské hole. Toto stúpanie má ďaleko cez 10km, a k tomu aj slušné priemerné stúpanie.  Jediný obtiažnosťou podobný kopec u nás je Kráľova hoľa, a tá nie je práve vhodným miestom pre cestné bicykle.

Cesta na Martinské hole sa začína zdvíhať hneď od odbočky vo Vrútkach. Prevažná väčšina stúpania sa drží na úrovni 6-9%, takže snáď každý si tu dokáže nájsť vlastné tempo a dostať sa až do lyžiarskeho strediska. Pozor, tu sa však neoplatí ešte zastavovať, vrchol sa totiž nachádza až 2km nad ním. Práve tento úsek je najťažší. Jednak terénom, ide sa po nerovnej panelovej ceste, ale najmä sklonom. Pod 10% neklesne ani raz a väčšinou sa drží na slušnej 14-15% úrovni. Ako zvyčajne, je to ten dočervena sfarbený úsek:

04 Martinske hole

Takže dobrá rada - ak sa chystáte na svoju premiéru na Martinky, určite si nechajte nejaké náboje v zálohe aj na tento úsek. Ja som o ňom nevedel, takže pri mojom prvom výšľape som hore dokázal urobiť len túto jednu fotku. Musíte mi veriť, že je z Martiniek 🙂

06 martinske hole

Od vysielača je ale krásny výhľad na Veľkú Fatru a Chočské vrchy. Potom nasleduje už len zjazd späť do lyžiarskeho strediska a zaslúžené občerstvenie. Zhoršujúcu sa kvalitu asfaltu si môžete pozrieť na tomto videu... Lukáš hovorí, že keď zastal dole vo Vrútkach, cítil sa ako vyklepaný rezeň ?

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/9868493

Cez toto stúpanie vedie trasa: Cez Rajec na Martinky 

 

3 názory k “Martinské hole

  1. Spätné upozornenie: Smrekovica – Cyklokopce

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.