Cez slovinské kopanice

Táto cyklistická trasa spája dve ikonické jazerá v Slovinsku, Bled a Bohinj. Nevedie však hlavnou, frekventovanou cestou cez údolie, ale cez náhornú plošinu Pokljuka, predhorie Júlskych Álp. Je to ideálna voľba ak ste v Blede a hľadáte kratšiu trasu na pol dňa. Tunajšie kopce ale netreba podceniť. My sme tieto cesty vôbec nepoznali a veru pripravili nám nejeden nečakaný zážitok 🙂

Vzdialenosť: 67km

Prevýšenie: 1 530m

Kopce: Pokljuka - Goreljek

Trasa: Bled - Pokljuka - Gorjuše - Stara Fužina - Podjelje - Goreljek - Bled

Do Slovinska sme išli s cieľom prejsť si legendárnu trasu cez sedlo Vršič a Mangart. Takú diaľku ale nebudeme predsa merať len pre jeden výjazd. Na prvý deň deň som teda v rámci "rozjazdu" navrhol túto trasu.  Spája dve krásne jazerá Bled a Bohinj. Slovinsko som mal dovtedy prejazdené len na aute a vedel som, že hlavná cesta vedúca cez údolie je pomerne frekventovaná a monotónna. Hľadal som preto alternatívu. Mapy mi po chvíle hľadania ponúkli dve bočné cesty cez pohorie Pokljuka. Skvelé... oba kopce cca 7-8km dlhé a s priemerným 8% sklonom... to je na rozjazdenie pred kráľovskou etapou úplne ideálne. Tak sme vyrazili z Bledu, smer Pokljuka.

Cesta sa začína zdvíhať už v Blede, miernym sklonom vás prevedie cez okolité dedinky až pod začiatok stúpania

Naša predstava pohodovej, zahrievacej jazdy sa rozpadla ako domček z karát hneď v úvode stúpania 🙂 Prvé dva kilometre boli nonstop cez 10%,  niektoré úseky na úrovni 14-15%. Potom síce prišiel krátky oddychový úsek, no po ňom sa opäť vrátili ostré percentá. Slovinsko nás privítalo ako sa na alpskú krajinu patrí, tieto kopce netreba podceňovať. Prostredie Pokljuky, známeho zimného športového centra, je však krásne, cesta celý čas vedie hustým lesom. Po bezmála siedmich kilometroch stúpania sme si konečne mohli vydýchnuť - nasledoval rovinatý úsek po vrchu náhornej plošiny a potom parádny zjazd na opačnú stranu pohoria. Je to v podstate 20 kilometrov neustále dole kopcom... krásnym údolím s panorámou majestátnych okolitých Álp si to zletíte až priamo k Bohinjskému jazeru.

Oddych a kávička na brehu jazera, uprostred Álp. Dokonalý zážitok.

Keď sme sa dostatočne vynadívali na Bohinjské jazero a okolitú panorámu, vydali sme sa naspäť do Bledu. Bol som rád, že sa dalo vrátiť cez pohorie Pokljuka inou bočnou cestou a nemuseli sme ísť dvakrát po tej istej. Poučení z prvého kopca sme začali stúpať na náhornú plošinu, psychicky pripravení na zhruba rovnako náročné stúpanie. Chyba 🙂 slovinské kopanice nás aj tu dobehli, kopec z dedinky Jereka do vysokohorskej osady Goreljek je totiž maximálne nevyrovnaný. Priemerné čísla 7,8km@8,4% ho veľmi skresľujú. Reálne tu štyri kilometre idete v sklone 10-20%, čo je celkom iné kafe.

Výhľady zo stúpania do horskej osady Goreljek sú nádherné. Túto cestu si ale budú dlho pamätať aj vaše nohy.

Po úvodných ostrých štyroch kilometroch stúpania príde ľahšia pasáž, kde sa môžete konečne v pohode pokochať okolitými výhľadmi. No treba sa pripraviť na ešte jednu intenzívnu pasáž, medzi šiestym a siedmym kilometrom. Na rozdiel od prvej časti tu cesta vedie priamo hore, takže v tomto 20% úseku vám ani zákruty psychicky nepomôžu. Treba sa s tým popasovať. Keď prídete do osady Goreljek, ocitnete sa vo vysokohorskom svete, okolo vás len pastviny, dobytok, chatky a vrcholky hôr. A k tomu sa pridá slastný pocit, že naspäť do Bledu vás čaká 20 rýchlych kilometrov, nonstop dole kopcom. Takže k jazeru prídete celkom odpočinutí a dosýta vybláznení 🤪 Perfektná trasa. Dva kopce, dva jazdy, dve jazerá. Dvojitý zásah 💪

Krásne prostredie jazera Bled je ideálnou bodkou na záver trasy.

 

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.