Goreljek

Goreljek je malá osada na vrchu náhornej plošiny Pokljuka v Slovinsku, v Júlskych Alpách. Stúpanie sa začína v dedinke Jereka.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,86548,4%11% - 1259m125681,971
12% - 1118m
9% - 865m
10% - 844m
13% - 443m

Toto je typický kopaničiarsky kopec. Cesta ide strmo hore, od prvého metra. Divoko sa kľukatí pomedzi ostrý terén, v snahe dostať sa hore bez toho, aby sa prekotila 😅 Prevažný čas stúpa v sklone 9-13%. Ak sa necháte pomýliť ako my priemerným sklonom 8%, budete nepríjemne prekvapení.

Od začiatku stúpania vidíte hore nad sebou domy vysokohorskej osady Podjelje a je vám jasné, že toto nebude ľahké...

Keď prejdete osadou Podjelje, naskytnú sa vám prvé výhľady dole do údolia z ktorého ste vyrazili. Príde miernejší úsek a dokonca aj zjazd, kde si môžete odpočinúť. A to aj odporúčam. V druhej polovici vás čaká totiž ďalšia stena kde odhadom sklon cesty atakuje alebo prekračuje 20% hodnotu. Keďže sme tento kopec nepoznali a netušili čo bude za ďalšou zákrutou, pri takýchto "prekvapeniach" nám kopec pripadal oveľa náročnejší. Vedieť či za touto stenou príde ešte jedna a prudšia alebo naopak, toto je na dlhší čas posledný strmý úsek, je na nezaplatenie. Takže ak sa sem vyberiete, pozorne si tento rozmanitý profil naštudujte 😛

Po tej druhej stene na méte 6,5 kilometra máte už vyhraté. Keďže ide o úplne bočnú, kopaničiarsku cestu, jej povrch nie je celkom ideálny, ale na cesťák úplne v pohode. Aj v hornej časti stúpania vám bude robiť kulisu a spoločnosť len krásne horské prostredie, zopár domov/chát a pasúci sa dobytok. Minimálna premávka, ideálna cesta na prečistenie hlavy. Zvrchu sa môžete spustiť cez Pokljuku do Bledu alebo vrátiť späť do Starej Fužiny.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: www.strava.com/segments/7953520

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.