Železná Breznica (z Hronskej Breznice)

Nenáročné kategorizované stúpanie, ktoré je známe aj z pretekov okolo Slovenska je veľmi dobré na tréning pre minimálnu premávku, alebo len ako spestrenie pri ťahu od Žiaru, Kremnice či Štiavnice smeron na Zvolen.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,22833,9%3% - 1819m54426,183
2% - 1426m
4% - 920m
5% - 406m
9% - 377m

Ak idete od Žiaru, miniete železničnú stanicu v Hronskej Breznici a na „T“ križovatke odbočíte doľava smer Železná Breznica. Z opačnej strany je to problematické, keďže projektanti diaľnice nám tu pripravili pascu (o tom neskôr). Asfalt je výborný, cesta prešla rekonštrukciou a aj premávka je pomerne riedka. V spodnej časti stúpania dokonca nie je problém stretnúť trénujúcich bežkárov na kolieskových bežkách. Prostredie je malebné. Prechádza listnatým lesom lemované potokom, čo dotvára príjemnú atmosféru. V lete sa tu dá skryť pred pražiacim slnkom čo tiež poteší. Úvod stúpania je pohodový. Gradient sa zdvíha len pozvoľne s občasným hupom. Terén sa postaví až pred osadou Huta. Následne vchádza do obce Železná Breznica, kde už sú niektoré pasáže celkom strmé. V obci je treba odbočiť doprava (stále po hlavnej) smer Tŕnie. Tam začína finále. Okolo cintorína mi na okamih computer ukázal 13%. Ešte krátky hup a na konci ešte zatlačiť do kľúk a sme na vrchole pri kríži. Zjazd dole na stranu do Budče je po dobrom asfalte. Na úvod treba dať pozor, lebo je pomerne strmý s dvoma neprehľadnými zákrutami.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Ešte krátka rada. Pokiaľ idete od Zvolena – cez Ostrú Lúku alebo Štiavnice – Kozelník a chcete sa dostať na druhú stranu diaľnice je možnosť, že prejdete cez diaľnicu (je tam úsek vylúčený z R1 no stále nebezpečná voľba). Je tu možnosť využiť podjazd popod diaľnicu a prejsť po lávke pre peších. Je to síce GRVL úsek no bez problémov ho prejdete aj na cestnom biku podklad je rovný a spevnený.

Autor: Martin Mastelák

Strava segment: https://www.strava.com/segments/11901320

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.