Briestenský Diel (cez Ďurďové)

Stúpanie na Briestenský diel sa nachádza v Strážovských vrchoch, neďaleko obce Pružina. Vedú sem dokopy až tri cesty - z dvoch strán po hlavnej ceste a jedna ide trošku bokom, cez dedinku Ďurďové. Nás zaujíma v tomto článku práve táto.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
4,91803,7%1% - 787m53118,864
2% - 759m
3% - 662m
5% - 564m
4% - 489m

K stúpaniu sa dostaneme v smere od obce Tŕstie, avšak ešte pred vstupom do obce Pružina odbočíme na vedľajšiu cestu smerujúcu na obec Ďurďové. Spočiatku ide o širokú cestu s dvomi pruhmi a veľmi nízkou premávkou, keďže je to konečná obec a pre autá nemá veľký zmysel schádzať z hlavnej cesty. Naskytnú sa tu veľmi pekné výhľady na okolie. Keďže sklon cesty nepresiahne v tomto úseku 2%, môžete sa nimi bez problémov kochať. S približujúcou obcou si ale už pomaly začneme uvedomovať, čo nás bude najbližšie stovky metrov čakať. Tesne pred tým, ako do nej vstúpime bude kratší hop, ktorý nás preverí, či sme pripravení. Za ním cesta ešte na chvíľu povolí v obci, ale akonáhle sa prichádza na koniec, kde už cesta je na šírku jedného auta, cesta začne naberať prudko na sklone. Najbližších 500 metrov je najťažších - vidíte vrchol stúpania, avšak sklon nepopustí pod 10%, väčšinu času sa dokonca drží nad úctyhodných 12%. Za ním však už príde dorovnanie profilu - tu už máte to najhoršie za sebou a záver je už len veľmi mierny v peknom lesnom prostredí.

Záverečný úsek stúpania bol vyasfaltovaný len nedávno (2019) a tento kopček je rozhodne príjemným spestrením v danej lokalite. Akonáhle začne cesta po pravotočivej zákrute klesať, tak vás čaká už len krátky zjazd k prípojke na hlavnú cestu, odkiaľ sa môžete rozhodnúť či sa budete zjazdom vracať nazad na Pružinu, alebo sa spustíte na druhú stranu do Čelkovej Lehoty. Tu opatrne, zo začiatku je cesta rovná a strmá, ale potom sa pred obcou nepríjemne stáča. Zhora je smerom na Čelkovú Lehotu veľmi pekný výhľad, rozhodne odporúčam zastaviť a pokochať sa - v diaľke pri dobrom počasí je možné vidieť aj Kľak. Oblasť Strážovských vrchov je krátkymi a niekedy aj ostrými stúpaniami priam posiata, na relatívne malom území máte na výber okrem Briestenského Dielu aj Chmelisko, Mojtín či dlhé stúpanie na Kortmanku. Všetky tieto kopce sú vzácne prechodné z oboch strán, preto sa tu môžete na pár kilometroch veľmi slušne vyšantiť.

Autor: Richard Uhrina

Strava segment: https://www.strava.com/segments/18307103

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.