Mojtín (od Pružiny)

Toto stúpanie sa nachádza v Strážovských vrchoch, do obce Mojtín vedie v smere z Pružiny.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
1,414310,2%3% - 162m65136,442
16% - 133m
4% - 115m
2% - 114m
15% - 91m
5% - 89m

Ako bolo avizované, z dôvodu odstraňovania brala na ceste medzi Belušou a Mojtínom, bola vybudovaná nová cesta do obce Mojtín, ktorá v súčasnosti už plnohodnotne poskytuje jej spojenie s okolitým svetom (09/2019). Celá táto 5 kilometrová cesta je sama o sebe stúpanie. No úvodné kilometre sú len vo veľmi miernom sklone, preto sme za "oficiálny" kopec pre účely tejto stránky zvolili záverečných 1400 metrov. Začiatok tohto segmentu je na križovatke, cca 3,8 kilometra za obcou Pružina. 

Ide o veľmi krátky a intenzívny kopec. Dokopy má necelých 1,5 km, ale počas tejto vzdialenosti prekonáte takmer 150 výškových metrov, takže priemerné stúpanie tu dosahuje úctyhodných 10%. Dôležité je však poznamenať, že najviac ich nastúpate v úvodnom kilometri. Sklon sa do vás prudko oprie už od samého začiatku, kde vás vystraší tabuľa so sklonom 18%. Našťastie mi cyklopočítač ukázal inú hodnotu. V maxime to bolo "len" 22%...

Problém tu teda nie je priemerný sklon, ale tieto ostré stojky, z ktorých nie je také jednoduché zregenerovať. Vždy keď si myslíte, že už to máte za sebou, tak sa objaví nová a nová výzva. Až keď sa dostanete k hornej rampe pri križovatke typu T, kde treba pokračovať doprava, tak je to už len záverečný výšvih a máte to za sebou.

Stúpanie je veľmi pekne spravené, odvodňovacie kanály nie sú príliš široké a dá sa cez ne vcelku pekne prejsť. Cesta je viac-menej len v jednosmernom profile s krátkymi odstavnými zónami, aby sa vošli dve autá vedľa seba. S bicyklom tu ale prejdete bez problémov. Časom bude cesta uzavretá rampami, to trošku spôsobí komplikácie cyklistom, keďže sa im nedá nejakým spôsobom vyhnúť.

Autor: Richard Uhrina

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1722133

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.