Kortmanka

Toto stúpanie sa nachádza v Strážovských vrchoch, začína sa za obcou Sádočné.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,35107%8% - 1690m92856,91
7% - 1100m
6% - 1030m
9% - 755m
10% - 710m
5% - 471m

V poslednom čase sa začalo šuškať o tom, že pribudla nová asfaltová cesta za Sádočným. Nevenoval som tomu väčšiu pozornosť. Bočná cesta okolo obce, takých som už zopár objavil. Pozornosť som zbystril až v momente, keď som si deň pred naším spoločným plánovaným výjazdom do tejto lokality, kontroloval, kam to vlastne pôjdeme. Kortmanka, ako sa táto oblasť nazýva, totiž nie je žiadna rovina, ale stúpanie prvej kategórie. 7 kilometrov do kopca s priemerným sklonom 7% a celkovým prevýšením 510 metrov.

 

Stúpanie sa nachádza pri obci Sádočné. Keď prichádzate v smere od Domaniže, odbočíte doľava pred krčmou, ktorú máte po ľavej strane. Čaká tu na vás úplne nová asfaltová cesta. Odtiaľto nie je kam zablúdiť, treba ísť stále hore na každej križovatke (poznávací znak je rampa, cez ktorú treba prejsť). Stúpanie má vcelku rovnomerný charakter, neobsahuje nejaké extra strmé úseky. Povrch je vynikajúci, cesta bola kvalitne spravená, až nad očakávania. Celý čas vedie príjemným lesom, takže v prípade teplého dňa to padne vhod. Tesne pod vrcholom sa jedenkrát aj trošku otvorí výhľad na okolie. Sám som bol prekvapený, že v tejto oblasti sa dá tak vysoko vystúpať (až nad 900 m.n.m.).

Ak sa nechcete vracať tou istou cestou späť do Sáčocného, môžete na križovatke cca 1,5km pod vrcholom odbočiť do obce Priedhorie. Najskôr idete peknou asfaltkou, neskôr ešte rozbitým asfaltom až do samotnej obce, odkiaľ môžete pokračovať ďalej.

Táto oblasť sa začína vyznačovať mnohými zaujímavými cestami a stúpaniami, ktoré sú buď len vedľajšie ťahy, alebo sú to lesné cesty. Za zmienku stojí Sačné z obce Turie, Cibulková z obce Kunerad, už trošku od ruky je Sedlo Rakytie zo Strečna, prípadne Ťazký Straník z obce Teplička nad Váhom. Okrem toho medzi obcami Konská a Rajec boli tiež opravované cestné úseky a tiež pribudlo dočasné, ale kvalitné asfaltové stúpanie do obce Mojtín, na ktoré sa pristupuje tiež jednou bočnou cestou, ktorá sa nachádza medzi obcami Pružina a Priedhorie. Vskutku nádherná cyklistika v týchto končinách. Okruh cez tieto bočné cesty nájdete tu.

Autor: Richard Uhrina

P.S. Malé, ale dôležité upozornenie pre rýchlych zjazdárov. Keď si to budete letieť dole do Sádočného, dávajte pozor na rampu. Nachádza sa hneď za ľavotočivou zákrutou kúsok pred obcou, v plnej rýchlosti vás môže nepríjemne prekvapiť... 😉

Strava segment: https://www.strava.com/segments/15683065

 

Názor k “Kortmanka

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.