Ždiar (z Osturne)

Toto stúpanie je jedno z najkrajších na Slovensku. Výhľadmi, sklonom aj tým, že vás nebudú otravovať prakticky žiadne autá. Ide o úzku lesnú asfaltku s výhľadmi na Tatry z dedinky Osturňa, v pohorí Spišská Magura až do Ždiaru.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,33705,1%3% - 1589m113237,512
4% - 1284m
5% - 925m
7% - 677m
8% - 603m

Segment na STRAVE ukazuje štart v dedine Osturňa, reálne je ale dno údolia už o nejaký ten kilometrík a 100 výškových metrov skôr 🙂 v dedine Veľká Franková. Sem sa dá dostať cez Hanušovské sedlo. Samotná Osturňa je veľmi zaujímavá dedina. Je celá postavená z dreveníc, takže je to taký malý návrat v čase. Sklon stúpania cez dedinu a kúsok za ňou nie je nejaký veľký. Pred vami sa týčia štíty Tatier, z tej menej okukanej, severnej strany. A všade naokolo zalesnené kopce. Doprava minimálna, nikde nikto, až začínate byť nervózny z medveďov a podvedome si pískať.

Najstrmšia je stredná časť kopca, kde sklon dosahuje miestami 10% úroveň, takže nemusíte čakať žiadne smrteľné steny. Je to taký dlhý, lenivý kopec, kde si v pohode nájdete tempo a vychutnáte si prírodu. Rutinu krútenia nohami naruší maximálne niekoľko ostrých zákrut. Vrchná časť kopca má už len mierny sklon. Z vrcholu rýchlo zbehnete nejakých 50 výškových metrov dolu na hlavnú cestu, vedúcu z Poľska. Ňou sa viete dlhým miernym zjazdom spustiť do spomínaného Ždiaru.

Autor: Laco Branický, toto stúpanie absolvoval v rámci jeho zimnej cesty okolo Slovenska

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/5097140

Názor k “Ždiar (z Osturne)

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.