Sedlo Priehyba (od Čierneho Váhu)

Sedlo Priehyba sa nachádza v Nízkych Tatrách, stúpanie z tejto strany sa začína pri dolnej vodnej nádrži Čierny Váh.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
14,84403%1% - 4839m119035,732
2% - 3365m
3% - 1456m
5% - 774m
6% - 734m

Toto malebné stúpanie prechádza dolinou Ipoltica a vyvedie vás až na hrebeň Nízkych Tatier, do sedla Priehyba. Začína sa v lesníckej osade Čierny Váh, hneď za rampou pri kostole Najsvätejšej trojice. Stúpanie je pomerne dlhé, meria takmer 15 kilometrov. Náročnosťou spadá do 2. kategórie, no nenechajte sa vyľakať. Jeho prevažná časť je mierna a nenáročná. Ipoltickou dolinou vedú paralelne vedľa seba dve cesty, nahor ideme po pravej, takže na dvoch rázcestiach, ktoré nás tu čakajú, pokračujeme vždy vpravo. Prvé rázcestie sa nachádza už 100m od začiatku stúpania, druhé po ďalších približne 500m. Povrch cesty je vo veľmi dobrom stave (2020).

Čo sa týka obtiažnosti, profil tohto kopca je mimoriadne ústretový. 12 a pol kilometra stúpate v miernom sklone, na úrovni maximálne 2 - 3%. Len občasne to na terénnych vlnkách poskočí na 4-5%. Záverečné tri kilometre do sedla Priehyba ale už budú náročnejšie. Priemerný sklon tu dosahuje hodnotu 8% a niektoré exponované úseky dosahujú až 14%. Hlavnou výhodou tejto trasy je, že oblasť je pre automobilovú premávku uzatvorená, takže si môžete naozaj vychutnávať husté lesy Nízkych Tatier. Vodu si môžete zabezpečiť celkom dole v obci Svarín, prípadne popri ceste sa nachádza zopár studničiek. Hore v sedle je altánok a miestami sa naskytnú aj pekné výhľady. Keď sa spustíte na opačnú stranu dole, zjazdíte to až do obce Heľpa. Stúpanie z tejto opačnej strany vyzerá takto.

Autor: Marcel Forgáč

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/10156080

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.