Tomperk (zo Sv. Antona)

Sedlo Tomperk na nachádza v Štiavnických vrchoch, medzi obcami Svätý Anton a Žibritov.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
22001010% - 384m 603422
12% - 320m
9% - 312m
11% - 195m
7% - 159m
8% - 158m

Štiavnické vrchy nie sú ani zďaleka len o Sitne. Veľmi pekná cesta vedie napríklad aj na opačnú stranu hlavnej cesty medzi Banskou Štiavnicou a Prenčovom, do sedla Tomperk. Toto stúpanie je pomerne krátke, ale zato veľmi intenzívne. Priemerný sklon 10%, maximálny 15%. Vydýchnuť tu nemáte kde a keďže na celom kopci sú v podstate len dve zákruty, tiahle rovinky ho robia zdanlivo ešte náročnejším a dlhším.

 

Celá trasa vedie krásnym lesom, len hore v sedle stromy ustúpia čistine a vy môžete "obdivovať" výsledok práce tunajších lesníkov 🙁 Cesta zo sedla ide ešte kúsok za obec Žibritov striedavo hore-dole, potom vás však čaká už výživný, rýchly zjazd do Krupiny. Kvalita povrchu je na celom úseku výborná. 

Štiavnické vrchy sú plné ciest ideálnych pre cestnú cyklistiku, no tento úsek (Svätý Anton  - Žibritov - Krupina) patrí zatiaľ k mojim najobľúbenejším v tejto oblasti. Ak ho ešte nepoznáte, odporúčam vyskúšať.

 

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/2154929

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.