Veľký Javorník

Toto stúpanie vedie zo Železnej studničky v Bratislave na vrchol Veľkého Javorníka v Malých Karpatoch. Končí sa pri areáli radaru Letových prevádzkových služieb SR.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
16,64542,7%2% - 4940m58834,493
1% - 3650m
3% - 2210m
4% - 1040m
5% - 679m

Keď dostanete v Bratislave chuť dať si do tela na dlhom stúpaní, nemusíte zúfať. Aj v tunajších Malých Karpatoch sa dajú nájsť pekné, tiahle kopce. Konkrétne tento zaberie väčšine hobíkov od 40 do 60 minút intenzívneho výkonu, čo je už celkom slušná porcia. Samozrejme nie je to Stelvio či Tourmalet 😛 no na tunajšie pomery celkom fajn. O čo presne ide? Tento kopec meria celkovo 16 a pol kilometra a nastúpate na ňom cca 450 výškových metrov. V oboch parametroch si drží prvú priečku spomedzi všetkých stúpaní v Malých Kartpatoch. Pri tej obrovskej dĺžke ale priemerný sklon nedosahuje ani 3%. Rozhodne to však netreba podceniť. Dlhé úvodné kilometre sú na priemernej úrovni 2%. No v druhej polovici stúpania vás čakajú mnohé úseky s ciframi 6-10%. Ak to celé idete poctivo, pri tej úctyhodnej vzdialenosti vám aj tieto hodnoty riadne preveria kondičku.

Začiatok stúpania je pod Červeným mostom, na začiatku Železnej studničky. Pokračujete po ceste stále nahor až na Biely kríž, čiže úvodných 14,5 km je úplne totožných s týmto dobre známym stúpaním. Potom však prichádza podstatný rozdiel - na Bielom kríži sa nezaparkujete do obľúbeného bufetu, ale pokračujete ďalej po hrebeni, smerom na Sv. Jur. Približne po kilometri miniete odbočku na meteorologickú stanicu SHMÚ, tá vás nemusí nezaujímať. Až po ďalších 400 metroch odbočíte doprava, na cestu vedúcu k spomínanému radarovému pracovisku. Tento 600m dlhý záver je najvýživnejší z celého kopca, takže si určite nechajte nejaké sily v rezerve. Cesta sa končí uprostred lesa, pred zatvorenou bránou areálu, ďalej sa nedá pokračovať. Preto toto stúpanie s odbočkou na Veľký Javorník nemá veľký význam pre cykloturistov. No ak na bajku trénujete a hľadáte výzvy, tento kopec by ste mali rozhodne vyskúšať. Je to ideálna cesta na prahové intervaly - najdlhšie stúpanie v celom regióne a najmä pre cyklistov z Bratislavy  je oveľa dostupnejšie ako napr. kopec z Lozorna na Salaš.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/8472747

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.