Ako vybrať cyklistické okuliare?

Keď začínate s cyklistikou, svoje prvé výjazdy zvyčajne absolvujete v obyčajných slnečných okuliaroch. Na krátkych a občasných jazdách úplne splnia svoj účel. Pokiaľ teda majú riadny UV filter – ochránia zrak pred škodlivým slnečným žiarením, a takisto pred hmyzom či inými potenciálnymi predmetmi, ktoré vám môžu počas jazdy vletieť do oka. Ak ale jazdíte na bajku častejšie, v každom počasí, ročnom období alebo pred východom/po západe slnka, zistíte, že bežné okuliare sú obmedzujúce a kazia zážitok z jazdy. Pokročilí cyklisti preto venujú výberu správnych okuliarov patričnú pozornosť a neváhajú zainvestovať do vyššej kvality aj pár eur navyše.

 

Slnečno, zamračené alebo tma? Žiadny problém…

Limity obyčajných slnečných okuliarov s tmavými sklami zistíte v momente, keď objavíte v cyklistike vašu vášeň. Zrazu je pre vás úplne normálne byť na bajku aj keď ešte nevyšlo, alebo už zapadá slnko. Alebo keď hlásia mraky a dážď. V týchto podmienkach sú bežné okuliare nevyhovujúce. Buď v nich zle vidíte alebo sa rosia. Prípadne obe možnosti naraz, to je najlepšia verzia ? Po tejto skúsenosti rýchlo zistíte, že potrebujete niekoľko cyklistických okuliarov. Na večerné jazdy sú ideálne s priehľadnými sklami – ochránia vám oči pred hmyzom a zároveň nezhoršia viditeľnosť pri slabých svetelných podmienkach. Iná situácia je v zamračenom počasí, keď je šero alebo hmla, navyše keď jazdíte v hustom lese. Do týchto podmienok sú ideálne okuliare s oranžovými sklami, ktoré vám okolitý svet „zosvetlia“, a tým zlepšia videnie.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Ak nechcete vlastniť niekoľko kusov špecializovaných okuliarov, alternatívou sú okuliare s vymeniteľnými sklami. Tie majú svoje výhody, sklá môžete ľahšie zobrať so sebou na výjazd a v prípade potreby vymeniť podľa konkrétnych podmienok. Väčšinou sú v balení takýchto okuliarov všetky tri verzie zorníkov – tmavé, oranžové a priehľadné. Existuje viacero typov ako sa sklá vymieňajú, niektoré sa do rámu len mechanicky zacvakávajú, drahšie okuliare mávajú pohodlnejšie systémy s magnetmi. Pri týchto okuliaroch treba ale zvážiť aj nevýhody – sklá sa môžu pri častej manipulácii a dlhšej dobe používania poškodiť. Každý cyklista by si mal preto túto voľbu rozhodnúť podľa toho ako jazdí a čo mu bude viac vyhovovať. Niekomu pár špecializovaných okuliarov, inému vymeniteľné sklá.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Jedny okuliare do každého počasia

Ak nechcete sklá/okuliare stále meniť podľa svetelných podmienok, ale  mať len jedny univerzálne okuliare, potom by ste sa mali obhliadnuť po modeloch s fotochromatickými sklami. Síce sú drahšie (cca od 60€), no výhody tejto technológie určite oceníte.  Spočíva v tom, že zornice sa automaticky stmavujú/zosvetľujú podľa toho, koľko svetla je vonku. S takýmito okuliarmi preto už nemusíte riešiť v akých svetelných podmienkach jazdíte, automaticky sa im prispôsobia. Existuje viacero výrobcov okuliarov s touto technológiou a ich kvalita vždy závisí aj od ceny. Pri lepších modeloch sa sklo dokáže úplne stmaviť resp. zosvetliť za 25 sekúnd. V krásny letný slnečný deň prepustia len 8% slnečného žiarenia, no keď sa vaša jazda pretiahne do noci, tak sa zosvetlia a prepustia až 80% svetla. Jednoducho univerzálne okuliare.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Čo ešte zvážiť pri výbere okuliarov?

Pri výbere cyklistických okuliarov treba zvážiť okrem skiel ešte niekoľko podstatných faktorov. Tým prvým je, aby vám perfektne sadli. Okuliare, ktoré vás budú tlačiť alebo vám budú veľké, sú doslova nebezpečné. Okuliare je preto vždy potrebné si poriadne vyskúšať v obchode. Najlepšie aj s vašou prilbou, aby ste si boli istí, že všetko sedí ako má. Ak jazdíte veľa a nevyhýbate sa dažďu a horším podmienkam, oceníte ak okuliare majú prepracované odvetrávanie, prípadne špeciálnu povrchovú úpravu proti zahmlievaniu. Nie je nič horšie ako keď sa štveráte na alpskú dvojtisícovku, vzduch má vlhkosť 300% a vy namiesto sladkého vrchárskeho utrpenia vo veľkom riešite neustále sa rosiace okuliare, pretože si cez ne nevidíte ani na predné koleso. Lepší systém odvetrávania zvyčajne znamená aj vyššiu cenu okuliarov. Ak nechcete investovať do prepracovanejších modelov, v tomto smere vedia pomôcť špeciálne hydrofóbne spreje. Nastriekate ich zvnútra na zornice okuliarov a vytvorená jemná vrstva zabráni roseniu. Ďalšia technológia, ktorú výrobcovia okuliarov ponúkajú, sú polarizované (antireflexné) sklá. Tie vám zase zabezpečia lepšie videnie v prípade ostrého slnka a odrážajúceho sa svetla, napr. od mokrej cesty.

Už aj okuliare v strednej cenovej kategórii majú napr. špeciálne otvory v hornej časti zorníc, ktoré umožňujú lepšie odvetrávanie a zabraňujú tak zahmlievaniu skiel pri vysokej vlhkosti vzduchu.

 

Summa summarum…

…výhody kvalitných cyklistických okuliarov určite oceníte, pokiaľ jazdíte v rôznych svetelných a poveternostných podmienkach. Pri ich výbere je vhodné klásť dôraz najmä na komfort a funkčnosť – pri jazde by ste ani nemali vedieť, že ich máte. Zároveň by mali umožniť bezproblémové videnie, či je vonku svetlo, alebo šero. A ideálne je, aby sa vo vlhkom počasí nerosili. Až potom by mala nasledovať otázka imidžu, či vás láka klasický športový design, alebo nekonvenčné modely. Väčšina cestných cyklistov v tomto smere preferuje okuliare s väčšími sklami, ktoré garantujú špičkový výhľad.

Tento článok bol pripravený v spolupráci s cyklistickou predajňou Športservis.

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.