Col du Tourmalet (z Luz-Saint-Sauveur)

Col du Tourmalet sa nachádza vo francúzskych Pyrenejách. Na vrchol vedú dve cesty, táto z mestečka Luz-Saint-Sauveur je náročnejšia.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
18,414107,7%7% - 4287m2115152,98HC
8% - 4139m
9% - 3380m
6% - 2167m
5% - 1497m
10% - 1130m

Stúpanie na Col du Tourmalet som absolvoval toto leto. Môj výkon nebol vôbec nejaký svetoborný. Výkonnostne patrím skôr k slabším cyklistom, navyše som sa o tom, čo ma čaká, dozvedel len týždeň pred výšľapom a túto sezónu som tomu celkovo moc neublížil. Pozrel som si ale parametre Tourmaletu a hovorím si… to by som mohol nejako dať! Na začiatku sezóny som bol len na Martinských holiach, a preto som sa snažil trochu porovnávať Tourmalet s nimi. Až namieste som ale zistil, že v realite to je neporovnateľné stúpanie ? Ľahšia cesta na Tourmalet vedie z mestečka Sainte-Marie-de-Campan, odtiaľ stúpanie meria 17,1 km, s prevýšením 1267 m a priemerným sklonom 7,4%. Keďže nikdy som nemal skúsenosť s takýmto náročným stúpaním, samozrejme že som sa rozhodol absolvovať ťažšiu trasu. Tá sa začína v mestečku Luz-Saint-Sauveur a parametre sú o niečo výživnejšie – dĺžka 18,4 km, prevýšenie 1410 m a priemerný sklon 7,7 %.

Prvé dva kilometre stúpania sú pomerne ľahké, ide sa cez mestečko Luz-Saint-Sauveur. Keby ste na poslednú chvíľu zistili, že vám niečo chýba, stále máte možnosť to vyriešiť v tunajších obchodoch. Už po šiestich kilometroch mi došlo, že Martinské hole sa s tým nedajú veľmi porovnať. Toto stúpanie je oveľa náročnejšie a to horšie ešte len malo prísť. Zhruba po deviatich kilometroch skončil porast a druhú polovicu stúpania na vás praží slnko. Cesta nie je nijako krytá a môže vás potrápiť aj vietor. Odporúčam zobrať si veľa vody. Pozitívne na odokrytej ceste je, že sa vám naskytnú veľmi pekné výhľady. Inak celá cesta na Tourmalet má kvalitný asfaltový povrch, bez výmoľov. Zhruba štyri kilometre pod vrcholom je bufet, kde sa dá dať káva… Posledný kilometer bol pre mňa nesmierne náročný, bolo to príliš strmé. V tejto časti už sklon cesty dosahuje až 12%, v nohách pritom už cítite takmer 18 kilometrov nepretržitého stúpania. Celý výšľap mi nakoniec trval 2:50:25 hod. Nie je to ohromujúci výsledok, ale som rád že som to dal. V budúcnosti by som sa tam rád vrátil.

Ako to už na legendárnych kopcoch býva, posledné stovky metrov sú najnáročnejšie

Na vrchole je klasický obchodík, kde si môžete kúpiť na pamiatku tričko a pod… Počas stúpania je vidieť aj observatórium Pic du Midi de Bigorre. Komu by výšľap nestačil, dá sa ísť až k nemu, ale nie je to na cesťák. K observatóriu to je cca 10 kilometrov. Mala by tam premávať aj lanovka, ale nie z Tourmaletu.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Autor: Peter Poláček

 

Cyklokopce gratulujú k parádnemu zážitku a výkonu. A ako bonus pridávame zopár „funfacts“ o Tourmalete:

– Col du Tourmalet bol prvýkrát súčasťou trasy Tour de France v roku 1910

– išlo vôbec o prvú horskú etapu v histórii. Merala 325km a viedla cez stúpania Peyresourde, Aspin, Tourmalet a Aubisque 

– prvým cyklistom, ktorý prešiel cez vrchol Tourmaletu, bol Octave Lapize. Na adresu organizátorov TdF počas etapy vykríkol, že sú „vrahovia“

– pre svoju náročnosť a bohatú históriu patrí Col du Tourmalet k najikonickejším kopcom v histórii cyklistiky

– žiadne iné horské sedlo nefigurovalo na trase TdF tak často, ako práve Tourmalet. V roku 2019 prešiel tadiaľto pelotón už po 87-krát

– je to najvyššie položené horské sedlo s asfaltovou cestou vo francúzskych Pyrenejách

– aktuálny KOM na Tourmalete drží francúz Thibault Pinot – vyhral tu 14. etapu TdF v roku 2019, na vrchol vyletel za 50 minút a 19 sekúnd.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/14792077

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.