Salaš (z Lozorna)

Toto stúpanie začína za Lozornom a vedie na hrebeň Malých Karpát.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
12,53492,83% - 2 241m 53027,823
1% - 1 943m
2% - 1 941m
4% - 1 728m
5% - 1 090m
6% - 566m

S dvanástimi kilometrami ide o druhé najdlhšie stúpanie, ktoré môžete nájsť v Malých Karpatoch. Na tunajšie pomery je to "mamutia" dĺžka, čo má však za následok veľmi mierny sklon. Cesta stúpa dlhé kilometre na úrovni 1-4%. Len v strede a v závere kopca sú strmšie úseky, maximom je však 9% a aj to len na pár metrov.

 

 

Cesta začne stúpať síce už po odbočke z hlavnej cesty v Lozorne, no pre veľmi mierny sklon a zastavanú oblasť je symbolickejšie za jeho "oficiálny" začiatok považovať tunajšiu vodnú nádrž. Za ňou už vojdete do lesa a cesta sa bude dlhé kilometre krásne vinúť popri potoku. Miniete niekoľko usadlostí a na polceste (tesne za tým prudším úsekom v strede) sa nachádza miestna oblasť Košarisko. Ak ste na dlhšej trase, je tu možnosť výborného občerstvenia v chate Zapadnutý kút. Ak to nepoznáte, budete ho musieť trochu pohľadať 🙂 Druhá polovica stúpania je strmšia ako prvá. Prejdete v nej cez dve rázcestia, na oboch treba ísť vľavo (v opačnom prípade by ste sa dostali do Borinky).

Ako sa patrí, záver stúpania je najstrmší, nachádza sa na hrebeni a takisto sa končí rázcestím. Cesta vľavo vedie do Sv. Jura/Limbachu, cesta vpravo cez Biely kríž do Bratislavy.

Je to jedno z mojich najobľúbenejších stúpaní, dlhé kilometre cesty lesom majú príjemnú atmosféru. Občas sa vám ukáže výhľad na lúky, takže sa môžete cítiť ako niekde na kopaniciach. Pre bratislavských cyklistov je to v rámci dlhšej trasy (cez Stupavu, Pezinskú babu a pod.) vhodná alternatíva na prechod na druhú stranu Malých Karpát.

 

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/13412512

 

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.