Šturec (z Banskej Bystrice)

Horský prechod Šturec spája Banskú Bystricu s regiónom Turca. Nachádza sa na pomedzí pohorí Veľká Fatra a Kremnické vrchy.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,939556% - 1802m89937,652
5% -1226m
4% - 1137m
7% - 996m
3% - 798m
2% - 779m

V bežné pracovné dni je premávka na tomto horskom priechode rovnako ako v prípade neďalekých Donovalov pomerne frekventovaná, preto sem cestní cyklisti zamieria predovšetkým cez víkendy a počas sviatkov. Z mestskej časti Banskej Bystrice s názvom Uľanka zamierite smerom na severozápad, do obce Harmanec. Cesta najprv mierne stúpa hore dolinou riečky Bystrička. Po prejazde Harmanca vojdete do obce Dolný Harmanec, kde začína samotné stúpanie do sedla Malý Šturec. Náročným ho nerobí ani tak sklon, ktorý sa v priemerne pohybuje na úrovni 5% (avšak niektoré pasáže atakujú aj hranicu 12 %), ako skôr jeho dĺžka.

Pri správnom rozložení síl ho však určite zvládnu aj menej trénovaní cyklisti. Prvá a posledná tretina stúpania sú podstatne menej náročné ako jeho stredná časť, ktorá však ponúka technicky najkrajšie úseky s protismernými serpentínami, výhľadmi a pocitom rýchlo pribúdajúcich výškových metrov.

Na vrchole stúpania sa nachádza veľké odpočívadlo, z ktorého môžete pokračovať po ceste ďalej a vychutnať si mierny zjazd do doliny potoka Biela Voda smerom na Turiec, alebo sa vrátiť späť do Banskej Bystrice. Výstup z banskobystrickej strany je podobne ako v prípade Donovalov náročnejší, ako keby ste išli z opačnej strany. To isté platí aj o zjazdoch. Prejazd cez Šturec je súčasťou obľúbeného okruhu cyklistov zo stredného Slovenska Banská Bystrica - Horná Štubňa - Kremnica - Zvolen - Banská Bystrica (110 km). Takisto tadiaľto niekoľkokrát viedli preteky Okolo Slovenska, naposledy aj v aktuálnom ročníku 2018.

Autor: Jakub Bebej

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/13256133

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.