Donovaly (z Banskej Bystrice)

Donovaly sa nachádzajú na rozhraní Veľkej Fatry a Nízkych Tatier. Stúpanie z južnej strany sa začína za Banskou Bystricou.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
17,37524,41% - 2 728m 98258,681
2% - 2 028m
3% - 1 954m
4% - 1 328m
7% - 1 145m
5% - 1 117m

Donovaly patria medzi najznámejšie horské prechody na Slovensku. Bohužiaľ to znamená aj hustú cestnú premávku a toto stúpanie nie je okrem sviatkov veľmi vhodné na cyklistiku. Výnimkou sú ešte organizované akcie, ako napríklad cyklomaratón Bratislava - Jasná, kde sú vďaka pelotónu vodiči voči cyklistom všímavejší.

Ak už sa napriek týmto obmedzeniam na Donovaly dostanete, počítajte s tiahlym stúpaním, vôbec jedným z najdlhších na Slovensku. Úvodných 6 kilometrov je však miernych, cesta nedosiahne prudší sklon ako 4%. Medzi obcami Staré Hory a Motyčky je však už citeľne strmšia a v rovnakom duchu sa nesú aj záverečné dva kilometre stúpania. Na Donovaloch je minimum zákrut a najmä strmé rovinky v záverečnej časti vás potrápia. Miestami dosahujú úroveň 10-13%. Z pohľadu celkového prevýšenia patria Donovaly medzi TOP 5 na Slovensku. Známe lyžiarske stredisko vám ponúkne na vrchole neobmedzené množstvo reštaurácií a hotelov na načerpanie síl.79 Donovaly z Bystrice

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1664665

Cez toto stúpanie vedie trasa: Bratislava - Jasná

Názor k “Donovaly (z Banskej Bystrice)

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.