Zabudišová

Zabudišová je osada, resp. miestna časť pomerne známej obce Bošáca. Nachádza sa neďaleko Nového Mesta nad Váhom, na úpätí Bielych Karpát.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
2,51807,29% - 602m42529,863
8% - 556m
7% - 333m
6% - 322m
4% - 151m
10% - 143m

Osadu Zabudišová a jej okolie si môžete predstaviť ako klasické kopanice. Z Bošácej sem vedie len jedna cesta, po ktorej sa musíte teda vrátiť aj späť. Ide o pomerne strmú cestu a dlhé roky bola úplne obyčajná. Všetko sa to však zmenilo, keď tu miestna komunita začala pravidelne organizovať cyklistickú časovku do kopca. Odvtedy je to (nielen) podľa miestnych legendárne stúpanie 🙂

 

Stúpanie sa začína pri tabuli, ktorá označuje koniec Bošáce a vedie po začiatok Zabudišovej. Meria dva a pol kilometra a priemerný sklon tu dosahuje cez 7%. Maximum je na úrovni 12% a najťažší je stredný úsek, kde cesta stúpa na úrovni 9%.

Oblasť Bošácej je známa predovšetkým tradíciou pestovania ovocných stromov a výroby chutných produktov z nich. Niekto preferuje lekváre, niekto destiláty. Veľkou zaujímavosťou je jeden z tunajších stromov - hruška ružová, ktorá má už úctyhodných 200 rokov. V roku 2015 získala titul Slovenský strom roka a v roku 2016 aj 3. miesto v hodnotení Európsky strom roka. V Zabudišovej sa okrem cyklistickej časovky pravidelne konajú aj rôzne iné športové akcie, bežecké či turistické.

Autor: Marek Kulich

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/13295600

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.