Poniky (zo Šalkovej)

Poniky sú jedným z najobľúbenejších kopcov vhodných pre cestných cyklistov v okolí Banskej Bystrice. Stúpanie sa v smere z mesta začína v mestskej časti Šalková.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
324189% - 397m60938,432
5% -344m
8% - 330m
6% - 275m
7% - 255m
13% - 196m

Cesta medzi Šalkovou a Ponikmi, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti Banskej Bystrice, patrí medzi najobľúbenejšie stúpania pre milovníkov cyklistiky z metropoly stredného Slovenska i bližšieho okolia. V roku 2014 týmto úsekom dokonca viedla časť etapy prestížných pretekov Okolo Slovenska. Trasa zo strany Banskej Bystrice býva každoročne dejiskom časovky do vrchu, určenej pre širokú verejnosť, s názvom Ponickými kiarmi (slovo kiare predstavuje v miestnom nárečí serpentíny).

Stúpanie je z tejto, banskobystrickej strany výrazne náročnejšie, než z opačnej, ktoré vedie z rovnomennej obce Poniky. Začína sa v mestskej časti Šalková, do ktorej sa dostanete jednoducho, po hlavnej ceste č. 66 vedúcej z Banskej Bystrice do Brezna. Kto sa chce vyhnúť premávke, môže uprednostniť cestu z mestskej časti Banskej Bystrice s názvom Uhlisko, kde sa po hrádzi popri rieke Hron a príjemnej asfaltovej cestičke určenej pre bežcov a cyklistov dostane priamo na rázcestie medzi obcami Šalková a Môlča, odkiaľ je to ku začiatku stúpania už len pár stoviek metrov. Pri druhej alternatíve však treba počítať s potrebou prekonania asi dvestometrového šotolinového úseku, kde na cestnom bicykli riskujete defekt.

Samotné stúpanie je dlhé 3 kilometre, nastúpate na ňom 234 výškových metrov a priemerné prevýšenie je 8% (s najstrmšími úsekmi na úrovni 18%). Terén sa začne dvíhať hneď po vyjdení zo Šalkovej. Pri vstupe do lesa ale narazíte na stenu, s ktorou budete zápasiť až na vrchol. Stúpanie je naozaj aj gýčovito krásne, s viacerými prudkými protismernými serpentínami a nízkou frekvenciou premávky. Prvú polovicu absolvujete v príjemnom tieni lesa, následne sa okolitý priestor trochu otvorí a môžete si užívať výhľady na okolité lúky, ale aj mestskú časť Šalková, učupenú v údolí. Tu si uvedomíte, ako rýchlo naberáte výškové metre. Práve prostredná tretina stúpania je najnáročnejšia, sklon sa však s blížiacim vrcholom mierne znižuje, až sa ocitáte úplne hore a môžete si vychutnať nemenej pekný zjazd do obce Poniky s otvorenými výhľadmi na opačnú stranu krajiny. Ak sa vám nechce vracať späť, môžete sa do Banskej Bystrice vrátiť tak, že budete pokračovať ďalej cez obce Dúbravica, Čerín, Dolná Mičiná a Horná Mičiná, čím zavŕšite pekný, približne 50 kilometrový okruh "klasikárskeho" charakteru.

Autor: Jakub Bebej

Strava segment: https://www.strava.com/segments/10400358

 

2 názory k “Poniky (zo Šalkovej)

  1. obec salkova nie je obec, je to mestska cast rovnako ako uhlisko, napriek tomu ze salkovcania uz roky bojuju za odtrhnutie. a najnovsie ma cesta novy koberec zaco vdaka marianovi

  2. Nenechajte sa oklamať pocitom „nizkej frekvencie premavky“! Cesta je využívaná obyvateľmi cca dvojtisícovej obce a vzhľadom na profil trasy s množstvom neprehľadných zákrut, dbajte prosím hlavne na bezpečnosť – svoju, aj ostatných.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.