Šenkárka (zo Sv. Jura)

Šenkárka sa nachádza v Malých Karpatoch. Týči sa nad Sv. Jurom, z ktorého vychádza aj táto trasa.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
5,43646,88% - 1 214m 54143,482
7% - 1 140m
6% - 650m
5% - 608m
4% - 563m
9% - 336m

Stúpanie na Šenkárku zo Sv. Jura je druhé najťažšie v okolí Bratislavy. Podľa nášho indexu obtiažnosti zaostáva za Bielym krížom len o pár desatiniek bodu. Z hľadiska profilu vás tu až na úvodných 200 metrov nečakajú žiadne strmé pasáže. No dlhé kilometre dožlta sfarbeného profilu hovoríia jednoznačne, veľa miest na oddych tu zase nie je. Maly Javornik

 

Dlho bol jedinou chybičkou krásy veľmi zlý povrch cesty v strednom úseku stúpania, no po obnove v máji 2020 je už úplne dokonalé 🙂 Začína sa ešte vo Sv. Jure, kúsok za centrom obce. Prvých pár sto metrov popri kostole je najprudších, po tomto úseku ale nasleduje mierny zjazd. Potom, čo vojdete do lesa, sa sklon cesty ustáli na 7-8% úrovni a tam zotrvá po celý čas. Tento pomerne vyrovnaný sklon bude určite vyhovovať všetkým, ktorí obľubujú nasadiť jedno tempo a držať ho po celý čas. Na treťom kilometri stúpania sa dostanete na križovatku Tri bresty, tu sa na túto trasu sprava napája cesta z Limbachu. Ak sa chcete dostať na Šenkárku touto trasou, viac info nájdete v článku tu.

Celkom na záver stúpania sa vám naskytne krásny pohľad na horizont, kde je aj "oficiálny" koniec tohto stúpania. Tento vrchol nie je nijako označený, cesta sa len prehupne cez hrebeň a začne plynulo klesať ďalej na Lozorno resp. Biely kríž. Záver stúpania je teda na najvyššom bode, aký tu dosiahnete.

Záverečný úsek stúpania na Šenkárku

Na tomto stúpaní sa na začiatku júla zvykne konať tradičná cykločasovka Svätojurský blesk. Trasa časovky sa ale začína až pod lesom, na konci obce Sv. Jur a končí sa na hvezdárni na Malom Javorníku (cca 2 km za vrcholom Šenkárky).

Strava segment: https://www.strava.com/segments/10090904

Cez toto stúpanie vedie trasa: Tour de Malé Karpaty

 

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.