Bratislava, Záhorie

Šenkárka (zo Sv. Jura)

Šenkárka sa nachádza v Malých Karpatoch. Týči sa nad Sv. Jurom, z ktorého vychádza aj táto trasa.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
5,43646,88% - 1 214m 54143,482
7% - 1 140m
6% - 650m
5% - 608m
4% - 563m
9% - 336m

Stúpanie na Šenkárku zo Sv. Jura je druhé najťažšie v okolí Bratislavy. Podľa nášho indexu obtiažnosti zaostáva za Bielym krížom len o pár desatiniek bodu. Pre horšiu kvalitu asfaltu je však toto stúpanie podstatne menej frekventované. Z hľadiska profilu vás tu až na úvodných 200 metrov nečakajú žiadne strmé pasáže. No dožlta sfarbený profil hovorí jednoznačne, veľa miest na oddych tu nie je. Maly Javornik

 

Stúpanie na Šenkárku z tejto strany sa začína ešte vo Sv. Jure, kúsok za centrom obce. Prvých pár sto metrov je najprudších, po tomto úseku nasleduje mierny zjazd. Potom, čo vojdete do lesa, sa sklon cesty ustáli na 7-8% úrovni a tam zotrvá po celý čas. Vyrovnané stúpanie bude určite vyhovovať všetkým, ktorí obľubujú nasadiť jedno tempo a držať ho po celý čas. Vyrušiť vás môže akurát tak niekoľko úsekov s rozbitým asfaltom, kde naozaj treba dávať pozor. V druhej polovici stúpania je už veľká časť povrchu obnovená, takže tam sa ide nádherne.

Na treťom kilometri stúpania sa na túto trasu zprava napája cesta z Limbachu. Ak sa chcete dostať na Šenkárku touto trasou, viac info nájdete tu.

Celkom na záver sa vám naskytne krásny pohľad na horizont, kde je aj "oficiálny" koniec tohto stúpania (viď titulná fotka). Tento vrchol nie je nijako označený, cesta sa len prehupne cez hrebeň a začne plynulo klesať ďalej na Lozorno alebo Biely kríž. Záver stúpania je teda na najvyššom bode, aký tu dosiahnete.

Na tomto stúpaní sa na začiatku júla zvykne konať tradičná cykločasovka Svätojurský blesk. Trasa časovky sa ale začína až pod lesom, za Sv. Jurom. A končí sa na hvezdárni na Malom Javorníku (cca 2 km za vrcholom Šenkárky).

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/10090904

Cez toto stúpanie vedie trasa: Tour de Malé Karpaty

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.