Sedlo Javorina (Polom)

Sedlo Javorina a neďaleký vrch Polom sa nachádzajú v Malej Fatre, neďaleko Žiliny.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
75818,3%10% - 1258m100771,891
9% - 1158m
11% - 1133m
8% - 768m
12% - 467m

Stúpanie do sedla Javorina resp. k pamätníku Polom je pomerne náročné a navyše tu nájdete aj viacero zaujímavostí. Jeho nevýhodou je však horšia kvalita povrchu. Ide o starú betónovú cestu poznačenú ťažbou dreva, ktorá je skôr vhodná na MTB. Ale sú blázni, ktorí idú tadiaľto aj na cesťákoch. Čo sa týka profilu, je to pomerne vyrovnané stúpanie vhodné pre tempárov. Prvé dva kilometre sú do rovného kopca. Neskôr začnú serpentíny, ktorými budete kľučkovať až nahor. Vzhľadom na naše pomery je to pomerne obtiažne stúpanie 1. kategórie - sklon dosahuje na siedmich kilometroch priemernú úroveň 8%. Z toho dokopy na troch kilometroch šľapete v sklone nad 10%...

Sedlo Javorina sa nachádza približne 500 metrov od vrcholu. Je to veľká križovatka ciest... najmä preto sem chodím na MTB. Lesnými cestami môžete odtiaľto pokračovať hore na vrch Minčol alebo zjazdom po nie príliš dobrej ceste na sedlo Rakytie, odkiaľ potom už pokračujete po celkom novom asfalte. Ak však chcete ísť až na vrchol tohto stúpania, zo sedla Javorina treba pokračovať ešte 500 metrov nahor. Dostanete sa k pamätníku I. československého armádneho zboru na Polome. Postavený bol na pamiatku ťažkých bojov, ktoré sa v týchto miestach odohrali počas II. svetovej vojny. Ak potom od pamätníku zídete nadol na opačnú stranu, dostanete sa nad vápencový lom, odkiaľ si okrem ťažby kameňa môžete vychutnať krásny výhľad na celú Malú Fatru a ďaleko za Hričovskú priehradu. Pre cykloturistov dávam do pozornosti aj múzeum 2. svetovej vojny, ktoré sa nachádza zhruba na druhom kilometri stúpania za obcou Stráňavy. Môžete si tam prezrieť napríklad voľne dostupné delo. A ešte jedna športová zaujímavosť, na tomto stúpaní sa pravidelne koná časovka do vrchu Šprint polom. Trasa vedie od obecného úradu v Stráňavách až po spomínaný pamätník.

Autor: Erik Holúbek

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/21903539

 

 

Názor k “Sedlo Javorina (Polom)

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.