Sedlo Rakytie

Sedlo Rakytie sa na nachádza pri Strečne, neďaleko Žiliny v pohorí Malej Fatry.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
4,43237,38% - 800m71942,792
7% - 743m
9% - 670m
6% - 480m
11% - 433m
10% - 410m

V posledných rokoch začínajú v dolinách v okolí Žiliny pribúdať nové asfaltové cesty. Dávnejšie bola dobudovaná vrchná časť Turskej doliny až na Sačné, pribudlo stúpanie na Kasárne (možno sa raz dočkáme aj prepojenia z Magál, čo by bolo vynikajúce), pribudla Cibulková v smere z Kuneradu, do ktorej sa pristupuje okolo známeho kaštieľa. Ten je v súčasnosti v dezolátnom stave, po opätovnom vyhorení počas rekonštrukcie. Tiež pribudli rekonštrukcie niektorých zaujímavých asfaltových úsekov, spomedzi ktorých určite najviac potešil tunajších cestných cyklistov nový koberec na tzv. Ťažký Straník, prípadne krátke stúpanie v obci Setechov. No a na konci jesene 2018 pribudla cesta na tomto veľmi zaujímavom stúpaní v úplnej blízkosti Žiliny, ktoré sa dovtedy dalo absolvovať len na horskom bicykli - zo Strečna do sedla Rakytie.

Stúpanie sa začína priamo pod dominantou miestnej obce - hradom Strečno. Hneď v úvode dokonca miniete odbočku, ktorá je príjazdovou cestou priamo k hradu, takže ak máte chuť, cestou späť sa môžete ešte kultúrne vyžiť,  🙂 Toto stúpanie nie je tradičné tempárske, vzhľadom na relatívne časté zmeny sklonu. Len v strede sa nachádza jeden prakticky rovinatý úsek. Kopec sa ale často do vás zahryzne náročnými pasážami, počas ktorých sa pod dvojcifernú hodnotu nedostanete (sklon zväčša 10-12%). Výhodou môže byť len to, že vždy po takomto úseku sa nájde priestor na oddych. Nevýhodou pre tempárov je, že ich to vždy vyhodí z rytmu. 

Stúpanie vo vrchnej časti poskytuje veľmi pekné výhľady smerom na Strečno a Žilinu. Je možné zastaviť sa aj na vyhliadke, ktorá sa nachádza asi v trištvrtine stúpania. Cestou si môžete nabrať vodu zo studničky. Jedinou nevýhodou tohto kopca je, že nie je zokruhovaný, tým pádom je zhora potrebné sa vrátiť späť do Strečna po rovnakej trase. 

Kto sa sem vyberie s horským bicyklom, tak môže pokračovať ďalej zo Sedla Rakytie po zelenej cykloznačke až na Sedlo Javorina a odtiaľ je možné ísť pozrieť Pamätník I. československého armádneho zboru na vrchu Polom a následne sa dá zísť starou rozbitou asfaltkou až do obce Stráňavy. Možno sa raz dočkáme aj predĺženia asfaltového úseku po sedlo Javorina, čo by v prípade opravy asfaltky zo Stráňav bolo úplne optimálnou možnosťou prechodu cez tento veľmi pekný kopec v blízkosti Žiliny. 

Autor: Richard Uhrina

Strava segment: https://www.strava.com/segments/19434052

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.