Straník (z Tepličky nad Váhom)

Vrch Straník sa nachádza neďaleko Žiliny, nad obcou Teplička nad Váhom.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
1,91879,810% - 424m 54439,992
11% - 389m
9% - 265m
7% - 216m
12% - 192m
8% - 166m

Toto je modla miestnych cyklistov. „Ťažký Straník“, ako tunajší zvyknú nazývať toto stúpanie podľa segmentu na STRAVE, je tou najlepšou previerkou výkonnosti v okolí Žiliny. Je to výborný tréningový kopec a rovnako dobre aj porovnávací. Či už s druhými cyklistami alebo len pre vlastnú kontrolu kondície. Populárny je aj pre svoju výbornú dostupnosť. KOM na STRAVE tu úspešne drží Juraj Sagan, takže máte sa s kým porovnávať 🙂 Tento kopec vyšiel neuveriteľnou priemerkou 19 km/h...

Cesta na Straník vedie z obce Teplička nad Váhom, smerom k obci Zástranie. Prirovnanie „ťažká“ dostala preto, že tento kopec je z druhej strany, od Budatína, podstatne miernejší (priemer okolo 4%). Sklon stúpania z Tepličky je 10% na takmer dvoch kilometroch. Druhá časť názvu, Straník, vychádza z toho, že táto cesta je počiatočnou fázou stúpania práve na vrchol Straník. Ďalej by ste však museli pokračovať cez obec Zástranie popri kostole, kde sa však už končí asfaltový podklad, takže pre cestný bicykel to nie je vhodné.

Cesta bola v roku 2016 nanovo vyasfaltovaná, takže vás tu čaká úplne hladučký koberec. Aktuálne je aj uzavretá pre motorové vozidlá, takže slúžiť by už mala už len cyklistom a peším.

Čo sa profilu týka, stúpanie je naozaj náročné. Naletíte doňho síce len v miernom stúpaní, ale po pár metroch sa nohy zastavia v cca. 14-16% krátkom úseku. Kopec ďalej pokračuje ostrou ľavotočivou a následne pravotočivou zákrutou, kde si drží sklon na úrovni cca 10%. Tesne pred polovicou príde jeden výdychový úsek, približne na 100 metrov, kde sa sklon zjemní na nejaké 3-4%. Potom sa však opäť pomaly do vás zahryzne a po ľavotočivej zákrute sa zostruje postupne až na 12%. Nohy vám tu už vo veľkom kričia, ale ak toto vydržíte, odmenou vám bude miernejší sklon v pravotočivej zákrute pri domoch na zhruba 8%. Záver je však opäť nad úrovňou 10%. Stúpanie je prakticky po celý čas náročné a kde-tu ešte náročnejšie. Nie je tu veľmi kde oddýchnuť.

Zhora sa môžete buď vrátiť rovnakou cestou späť, alebo pokračovať ďalej už vyššie spomenutou cestou cez Budatín. Tá vám dopraje trošku viac oddychu.

Tip na stúpanie poslal Richard Uhrina.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/7745652

Názor k “Straník (z Tepličky nad Váhom)

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.