Vršatec (z Pruského)

Vršatecké bradlá sa nachádzajú v Bielych Karpatoch, v okolí Ilavy.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,14826,88% - 924m73453,41
9% - 897m
5% - 873m
6% - 574m
4% - 549m
7% - 516m

Začiatok tohto stúpania sa nachádza v obci Pruské, pri kostole. Vedie pomerne priamočiaro, až hore na hrebeň Bielych Karpát. Koniec je na parkovisku pod hradom, asi 200m od cintorína. Potom sa už cesta spúšťa dole na opačnú stranu k hotelu. Ide o pomerne náročné stúpanie, ako dĺžkou tak aj sklonom. 7 kilometrov je na slovenské pomery slušná porcia, pri priemernom sklone takmer 7% ani nehovoriac. Zaujímavý je aj samotný profil. Väčšina kopca si udržuje priemerný sklon 5-9%, no na záverečných 500 metrov sa pripravte, tam to vyskočí na 11-14%.

Povrch je bežná vozovka (miestami trošku hrubší asfalt). Zo stúpania a najmä z vrchu máte krásne výhľady do doliny a najmä ak si človek privstane, tak tam takmer nikoho nestretne. Ak ste na dlhšom výjazde, občerstviť sa môžete pred stúpaním (pri kostole na námestí je krčma), ale aj hore vo Vršateckom Podhradí. Pre cykloturistov odporúčame zastaviť sa na zrúcanine hradu Vršatec. A takisto využiť radšej túto stranu kopca. Ak si to sem namierite z obce Červený Kameň, pripravte sa na podstatne intenzívnejší cyklistický zážitok 🙂

Autor: Filip Weis

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/4111764

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.