Branisko (z Korytného)

Horský priechod Branisko sa nachádza na pomedzí Spiša a Šariša. Ak zrovna nie je odstavený rovnomenný diaľničný tunel pre údržbu, je to veľmi pekné stúpanie pre cestných cyklistov.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
3,82446,46% - 1139m75532,313
5% - 1077m
4% - 331m
8% - 315m
10% - 305m
3% - 224m

Stúpanie sa začína krátko za obcou Korytné. Odvážlivcov hneď na začiatku varuje o strmom stúpaní dopravná tabuľa. Po prvej serpentíne sa však sklon stabilizuje a až po vrchol je relatívne konštantný na úrovni 5-6%. Po niekoľkých serpentínach sa otvorí výhľad na okolitú krajinu. Po necelých štyroch kilometroch ste na vrchole stúpania. Toto miesto, známe aj ako „Chvalabohu“, tvorí pomyselnú bránu medzi Spišom a Šarišom.

Občerstviť sa tu nedá, keďže hostinec zbúrali už za druhej svetovej vojny. Niekoľko stoviek metrov od vrcholu sa nachádza vchod do jaskyne Diablova diera, ktorá údajne pripomína zostup do pekla. Sumár sumárum – Branisko smerom z Korytného je nepochybne veľmi zaujímavé stúpanie, obzvlášť pekné v kombinácii so zjazdom pri západe slnka (overiť si to môžete vo videu ?). V mnohom pomohlo vybudovanie rovnomenného diaľničného tunela, čím sa odľahčila doprava a cez Branisko chodí omnoho menej áut.

Autor: Lukáš Harant

Strava segment: https://www.strava.com/segments/9888536

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.