Sedlo pod Veterlínom (z Plaveckého Mikuláša)

Sedlo pod Veterlínom sa nachádza v Malých Karpatoch, stúpanie sa začína neďaleko obce Plavecký Mikuláš.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
4,12375,8%5% - 603m47429,363
4% - 483m
3% - 316m
6% - 251m
12% - 243m

Hneď na úvod treba uviesť, že toto stúpanie nie je vhodné pre cestné bicykle. No keďže do sedla pod Veterlínom vedie z opačnej strany kopca, zo Smoleníc, perfektná asfaltka, mnohí cestní cyklisti špekulujú či sa predsa len nedá tadiaľto urobiť pekná okružná trasa. Lukáš Harant vybehol preskúmať terén a popísal to jednoznačne – keby chcel niekto tadiaľto prejsť na cesťáku, musel by mať veľkú odvahu, pevné nervy a 3 náhradné duše ? Toľko teda k povrchu. Pre krosových a MTB cyklistov ide každopádne o zaujímavé stúpanie a ďalší, alternatívny prechod cez Malé Karpaty.

Stúpanie sa začína odbočkou z hlavnej cesty medzi Plaveckým Petrom a Plaveckým Mikulášom. Zo začiatku sa cesta zdvíha veľmi zvoľna a vedie popri plote poľovníckeho revíru. Kvalita cesty sa znižuje nepriamo úmerne so stúpajúcim sklonom (rozumej stále horší povrch a strmšie stúpanie). Po niekoľkých kilometroch miniete veľkú bránu a cesta sa stáča do lesa, pričom začína najstrmšia časť stúpania. Pomerne kvalitná asfaltka sa na asi kilometrovom úseku mení najprv na rozbitú a neskôr na šotolinovú cestu. Stúpanie sa láme pri rázcestí Červená hora, odkiaľ už pokračuje opäť kvalitná asfaltka. Nasleduje krátky, mierny zjazd a za zákrutou je už umiestnený rázcestník informujúci o vrchole stúpania. Pokračovať môžete buď zjazdom do Smoleníc, alebo MTB cyklisti po šotolinovej trase do Bukovej.

Autor: Lukáš Harant

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/16204026

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.