Partizánska chata

Partizánska chata sa nachádza neďaleko Žarnovice, v pohorí Vtáčnik.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
9,65746%5% - 2173m101456,021
6% - 1815m
4% - 1641m
7% - 1410m
8% - 692m

K stúpaniu na Partizánsku chatu sa dostanete z obce Hrabičov, tesne pred jej koncom odbočíte smerom k lyžiarskemu stredisku Ostrý Grúň. Cesta sa už tu začína dvíhať, spočiatku v miernom sklone na úrovni 3-4%. Postupne ale kopec naberá na intenzite, prevažný čas je na úrovni 5-8% s maximálnym sklonom cca 15%. Stúpanie k Partizánskej chate vedie po asfaltovej ceste, na 90% ide o nový povrch (2020), rozbité sú skôr nižšie úseky po lyžiarske stredisko a tesne pred mostom Pokuty. Pozor si tiež treba dávať na zvyšky po ťažbe dreva, keďže cestu využívajú lesníci. Stúpaním zatiaľ nevedie oficiálna cyklotrasa, aj keď som počul, že sa má vyznačiť.

Cesta po celý čas vedie popri Pokutskom potoku a väčšinou lesom, čo je veľká výhoda najmä v lete. V minulosti viedla týmto údolím lesná železnica, s čím súvisí aj väčšina pamiatok, ktoré môžete vidieť v rámci tunajšieho náučného chodníka. Oficiálny STRAVA segment sa začína pri tunajšom lyžiarskom stredisku a ranči Ostrý Grúň, kde sa dá aj v lete občerstviť, uloviť pstruhov alebo zajazdiť na koňoch, ak vám nestačia dve kolesá 😛 Nasleduje chata Kolárova, kde sa nachádza mini arborétum. Kúsok za chatou je cesta prehradená rampou, ďalej by okrem lesníkov už nemali chodiť autá, takže premávka je tu naozaj minimálna.

Začiatok stúpania sa nachádza v lyžiarskom stredisku

Asi v polovici stúpania je jedna z najkrajších pamiatok - železničný most Pokuty, asi jediný zachovalý kamenný most lesnej železnice na Slovensku. Ďalej prejdeme okolo niekoľkých technických pamiatok a náučných tabúľ, až sa dostaneme k veľkému domu na lúke, za ktorým sa cesta zatáča doľava. Za touto zákrutou začína prudšie stúpanie až k Ivanovmu salašu, ktorý sa nachádza vo výške cca 900 m.n.m. Ide o otvorený, chránený areál s výhľadmi na okolité hory. Od Ivanovho salašu k Partizánskej chate je to približne už len 100 výškových metrov. Pred samotnou chatou sú dve odbočky - prvá doľava, ak máte horský bicykel môžete tadiaľto vyjsť na hrebeň a vrch Vtáčnik. Druhá odbočka je doprava, touto môžete na horskom bicykli prejsť k Pokutskemu vodopádu. Ten sa nachádza nad cestou, ale nie je ho ťažké nájsť.

Zemný most Pokuty, pozostatok lesnej železničky, ktorá kedysi viedla Kľakovskou dolinou.

Výhľad zhora je pomerne obmedzený, pri dobrých podmienkach môžete vidieť pomedzi stromy smerom na juhovýchod vysielač na Sitne v Štiavnických vrchoch.  Samotná Partizánska chata je zavretá (rádioamatéri mi spomínali, že už asi 3 roky), čiže možnosť občerstvenia tu nečakajte. Jej história je spojená so Slovenským národným povstaním, počas 2. svetovej vojny slúžila ako útočisko pre domácich aj partizánov v boji proti nemeckým vojskám. S týmto miestom sa spájajú aj tragické udalosti, 21. januára 1945 nacisti vypálili celú obec Kľak, ktorá sa nachádza pod Partizánskou chatou. Zavraždili všetkých 84 obyvateľov obce, vrátane detí.

Autor: Vladimír Hlaváček

Strava segment: https://www.strava.com/segments/9842260

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.