Krpáčovská spojka (z Dolnej Lehoty)

Krpáčovo sa nachádza v Nízkych Tatrách, neďaleko Brezna.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
8,14105,1%9% - 550m91238,982
8% - 392m
4% - 321m
10% - 308m
2% - 301m

Takzvanú "Krpáčovskú spojku" odporúčam ako zaujímavé spestrenie jazdenia v Nízkych Tatrách. Tento horský výšľap zatiaľ nie je veľmi objavený, zvyčajne je tu malá premávka, a preto je medzi cyklistami pomerne obľúbený. Hlavne v letných mesiacoch, v pásme lesa sa dá skryť pred páľavou a nastúpať nejaké výškové metre k dobru. V roku 2014 tadiaľto viedli aj kolesá profesionálnych cyklistov na pretekoch okolo Slovenska. Ak vám pred stúpaním dobre padne postupné rozkrútenie nôh, toto stúpanie je ideálne pre vás. Začiatok sa nachádza v obci Dolná Lehota a úvodné dva kilometre sú vskutku veľmi mierne, v rozmedzí 2-4% a navyše vedú aj po kvalitnom asfalte. Od pamätníka na Krpáčove sa terén začne dvíhať až do úrovne 9% a záverečný kilometer si naozaj zamakáte, tam vás čaká stena s 15% maximom. Asfalt je tu dobrý, časť cesty sa po dlhom čase dočkala rekonštrukcie, takže si to tu rozhodne užijete.

V rámci tohto stúpania dávam do pozornosti aj zaujímavosti, napríklad vodnú nádrž Krpáčovo alebo Pamätník SNP - padáky Krpáčovo. Takisto sú tu možnosti občerstvenia, či už v reštaurácii Kukučka priamo pri ceste alebo vo viacerých hoteloch a penziónoch, ktorými je posiate celé Krpáčovo (nutnosť zísť z hlavnej cesty). Z vrcholu sa môžete spustiť zjazdom do obce Tále. Stúpanie z tejto opačnej strany je podstatne kratšie, ale intenzívnejšie. 

Autor: Martin Mastelák

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/20715673

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.