Sedlo Danková (z Čierneho Balogu)

Sedlo Danková  sa nachádza pri Čiernom Balogu v strednej časti Slovenského rudohoria – časť Veporské vrchy.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
5,93155,3%5% - 1240m89333,43
6% - 1223m
4% - 1060m
7% - 772m
8% - 482m

Toto sedlo je na spojnici obcou Čierny Balog, cez ktorú prechádza stúpanie Tlstý javor a medzi dolinou Kamenistá, ktorá je údajne najdlhšou prejazdnou dolinou na Slovensku. Umožňuje teda spojenie týchto dvoch kopcov a možnosť novej variácie. Z tejto strany je stúpanie náročnejšie, než v smere z Kamenistej doliny. Je často navštevované aj horskými cyklistami, keďže samotná Danková je poprepletaná sieťou lesných ciest a taktiež na jej vrchole vyúsťuje nádherná cyklotrasa Tlstý javor – Zákľuky – Danková, ktorá poskytuje neopakovateľné výhľady na masívy Nízkych Tatier, Vysokých Tatier a Veporské vrchy.

 

Stúpanie začína pri rampe na konci osady Medveďov (časť Čierny Balog). Bohužiaľ tu sa už v doline namiesto clivého zvuku fujary rozlieha viac zvuk motorových píl a afalt je viac poničený a znečistený vplyvom ťažby dreva. No stále dobre prejazdný na cestnom biku. Stúpanie je rovnomerné s postupnou gradáciou k záveru. Cesta je chránená lesným porastom a aj horúcom lete je tu fajn klíma. Osobne z dôvodu kvality asfaltu preferujem vystúpať od obce Čierny Balog a zjazd si užiť k tajchu Hrončok no dá sa to aj naopak len treba dávať viac pozor na diery a znečistenie po ťažbe.

Autor: Martin Mastelák

Strava segment: https://www.strava.com/segments/14735558

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.