Sedlo Danková (z Kamenistej doliny)

Sedlo Danková  sa nachádza pri Čiernom Balogu v strednej časti Slovenského rudohoria – časť Veporské vrchy.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
52204,4%3% - 1250m89523,483
2% - 844m
4% - 760m
5% - 638m
6% - 631m

Toto sedlo je na spojnici medzi dolinou Kamenistá, ktorá je údajne najdlhšou prejazdnou dolinou na Slovensku a obcou Čierny Balog, cez ktorú prechádza stúpanie Tlstý javor . Umožňuje teda spojenie týchto dvoch kopcov a možnosť novej variácie. Z tejto strany je stúpanie menej náročné, než v smere z Čierneho Balogu. Je často navštevované aj horskými cyklistami, keďže samotná Danková je poprepletaná sieťou lesných ciest a taktiež na jej vrchole vyúsťuje nádherná cyklotrasa Tlstý javor – Zákľuky – Danková, ktorá poskytuje neopakovateľné výhľady na masívy Nízkych Tatier , Vysokých Tatier a Veporské vrchy.

Variant z Kamenistej doliny začína na rázucestí pri tajchu Hrončok.

Na rázcestí označenom smerovníkom odbočíte na pomerne „novú“ asfaltovú cestu. Toto stúpanie je pomerne rovnomerné, bez výrazných zmien sklonu. Spodná časť je o čosi prudšia s maximom 11%, tesne pred vrcholom sa to položí do príjemných 4%. V spodnej časti je pár serpentín, ktoré v prípade zjazdu netreba podceniť. Hlavne po intenzívnych dažďoch tu môže byť vyplavený štrk, alebo nečistoty. Stúpanie je lemované lesným porastom a v týchto miestach až tak intenzívne nepôsobí „Slovenský lykožrút motorovopílový“ . Takže asfalt je v dobrom stave a keďže je cesta z oboch strán za rampou je len veľmi malá pravdepodobnosť, že stretnete auto. K samotnému stúpaniu si treba prirátať nástup z dediny Hronec časť sv. Ján, čo je 11 kilometrov a 162 v.m., čo v súčte spraví veľmi príjemný cieľ na rodinný výjazd aj pre cyklistov amatérov. Pred vrcholom hneď za lesáckou chatou na odbočke na štrkovú cestu nájdete studničku, kde môžete doplniť vodu.

Autor: Martin Mastelák

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/32224295

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.