Pekná cesta

Pekná cesta sa nachádza v Bratislave, v miestnej časti Krasňany.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
3,12156,9%3% - 592m36831,883
4% - 474m
6% - 301m
9% - 277m
8% - 275m
5% - 217m

Pekná cesta je jednou z viacerých prístupových ciest do Bratislavského lesoparku - oblasti Malých Karpát v bezprostrednej blízkosti mesta, ktorá je popretkávaná hustou sieťou asfaltových ciest. Taký malý raj pre cestných cyklistov z Bratislavy a okolia. Táto konkrétna cesta patrí k tým zaujímavejším. Neustále mení charakter - stúpať začínate už v miestnej časti Krasňany. Po 400 metroch vojdete do lesa, toto je stále ten miernejší úsek so sklonom na úrovni 5%. Po chvíli sa cesta stočí prudko vpravo, cez most prejdete ponad potok a prichádza prvá svieža stojka. Za ňou sa však sklon cesty opäť  zmierni. Prechádzate popri bloku domčekov, medzi ktorými je aj populárny záhradný bufet Šínweg. Po tejto pasáži sa zábava skončí a prichádza 300 metrov dlhý a výživný úsek, kde cesta dosahuje 20% sklon.

Makačka sa končí až keď prídete do areálu Pod horárňou - ďalšie obľúbené miesto na oddych (grilovanie, bufet, ihriská). Odtiaľto už platí zákaz vjazdu pre vozidlá, takže záverečná časť stúpania vedie krásnym lesom bez premávky. Oficiálne sa toto stúpanie končí na rázcestí ciest - odbočkou vpravo pokračujete v stúpaní smerom na Biely kríž, cesta vľavo začne klesať smerom do areálu Železnej studienky. Dlhé roky bol jedinou chybičkou krásy tohto stúpania cca 500 metrový, rozbitý úsek cesty tesne po vstupe do lesa. Pred pár týždňami ju kompletne obnovili (10/2019), takže čo sa týka kvality povrchu, toto stúpanie je pre cestných cyklistov už bez najmenšej chybičky. Tu je aktuálny pohľad na spomínaný úsek:

Na záver ešte jedno upozornenie. Táto cesta býva v dňoch pracovného voľna veľmi frekventovaná, ide o obľúbené oddychové miesto. Berte ohľad na peších, autá atď. Tento zjazd patrí k najrýchlejším v Bratislave, ten spomínaný strmý úsek vás bez akejkoľvek snahy vypľuje 70-tkou. Buďme ohľaduplní k ostatným, všetkým sa nám tu bude žiť lepšie.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/12834009

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.