Cez Rajec na Martinky

Celková vzdialenosť: 108 km

Prevýšenie: 2 128 metrov

Kopce: Fačkovské sedlo, Vrické sedlo, Martinské hole

Trasa: Považská Bystrica - Rajecká Lesná - Fačkovské sedlo - Kľačno - Vrické sedlo - Martin - Martinské hole - Vrútky

02 Cez Rajec na Martinky

Cesta z Považia cez Strážovské vrchy a Malú Fatru až na Martinské hole patrí asi k tomu najlepšiemu, čo na Slovensku máme. Úvodných 30 kilometrov sa môžete kochať nádhernými dolinami vedúcimi pomedzi Strážovské vrchy a následne Rajeckú dolinu. Nohy si potom zahrejete na Fačkovskom sedle, po ktorom nasleduje dlhý zjazd do Kľačna. Tu zamierite do Malej Fatry, smer Vrické sedlo. Ide o perfektnú a málo frekventovanú asfaltku, toto stúpanie je skutočne pohodové. V rámci nasledujúceho zjazdu sa cca 10km pred Martinom napojíte na hlavnú cestu. Na tomto úseku treba byť veľmi opatrný pre hustú premávku. No a odtiaľ si už môžete vychutnať nádherné, takmer 14 kilometrové stúpanie na Martinské hole. Vzhľadom na to, že Kráľova hoľa nie je veľmi vhodná pre cestné bicykle, je jedno z najťažších stúpaní na Slovensku. Po 80-tich kilometroch a dvoch menších kopcoch v nohách je to perfektný záver etapy. Hore v lyžiarskom stredisku na vás čaká zaslúžené občerstvenie a potom už len zjazd do Vrútok.

Táto trasa ako jediná na tejto stránke nie je okružná, a teda vyžaduje si záverečnú prepravu. Je to z jednoduchého dôvodu, všetky ostatné cesty z Martina (popod Strečno, smer Ružomberok alebo Turčianske Teplice) sú príliš frekventované pre jazdu bicyklom. Takže okruh ťažko urobiť, jediná normálna alternatíva je potom už len vrátiť sa rovnakou cestou späť. Na to si ale trúfnu asi len veľkí borci :). Väčšina smrteľníkov si dá asi ešte jedno pivo pri čakaní na vlak z Vrútok, na tejto trase jazdia vlaky každú chvíľu.

Samozrejme, ak poznáte inú alternatívu dobrej trasy cez Martinské hole, napíšte do komentáru alebo na info(závináč)cyklokopce.sk a my ju začleníme do našej databázy.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.