Loibl Pass (zo Slovinska)

Horský priechod Loibl Pass sa nachádza v Alpách, na slovinsko-rakúskych hraniciach. Spája slovinské mesto Tržič s rakúskym mestom Ferlach.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
10,65505,2%2% - 1391m106550,171
3% - 1183m
5% - 925m
7% - 866m
6% - 851m

Loibl Pass zo slovinskej strany je krásne, takmer 11 kilometrov dlhé stúpanie s priemerným sklonom 5,2%. Začína sa v centre mesta Tržič, za mostom cez rieku Tržič Bistrica. A to hneď pekne zostra, okolo kostola sa ide prudko nahor. Je tam spokojných 12%. Potom sa sklon zvoľní, zmení sa takmer na rovinku a takto pokračujete až do dediny Podljubelj. Až za tunelom (kde je síce zákaz bicyklov, ale ja osobne som nenašiel obchádzku a tunel má len asi 100 metrov), to začne stúpať prudšie. Od tohto momentu je to na posledných 4 km stabilných 7 - 10%. Žiadna stena, ale ani oddych.

Vydýchnuť sa dá až za vojnovým pamätníkom, keď kúsok pred vrcholom začnú serpentíny. Na zákrute je to vždy trochu lepšie a naskytnú sa už aj výhľady na okolité hory. Serpentíny sú len dve alebo tri a už uvidíte hranicu na vrchole, kde sa nachádza vjazd do tunela. To je vrchol stúpania, na druhú stranu do Rakúska je možné dostať sa len týmto tunelom. Je tam povolený vjazd bicyklov (aspoň som si nevšimol žiadny zákaz). Tunel je dobre osvetlený, je to rovina a je tam aj niečo ako úzky chodník. Loibl Pass je fajn tip na jednodňový výjazd z rakúskeho Klagenfurtu. Odtiaľ je to na vrchol je to 28 km, do Tržiča ďalších 11, takže spolu zhruba 80 kilometrov a pekných okolo 1 500 nastúpaných výškových metrov. Ak by ste išli na Loibl Pass z opačnej strany, z Rakúska, pripravte sa na trochu ťažší kopec. Aj keď celkové parametre vyzerajú podobne, toto stúpanie je nerovnomerné (nachádza sa v rámci neho 1,5km dlhý zjazd), takže sklon na zvyšnom úseku to kompenzuje a je citeľne strmší.

Autor: Laco Branický, cyklocesty.sk

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/12049928

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.