Loibl Pass (z Rakúska)

Horský priechod Loibl Pass sa nachádza v Alpách, na rakúsko-slovinských hraniciach. Spája rakúske mesto Ferlach so slovinským mestom Tržič.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
9,65515,7%4% - 980m108556,561
7% - 790m
11% - 7820m
3% - 754m
6% - 680m

Často si na mojich cestách vravím, že každá krajina, kým ju opustíte, vás chce ako cyklistu na posledných kilometroch ešte nasrať 🙂 V tomto smere je Loibl Pass spoločnou chuťovkou Rakúska a Slovinska. Pretože hranica leží tam vysoko hore v sedle a vy nemáte na výber, musíte dať tento 10 kilometrov dlhý kopec, s prevýšením skoro 550 metrov. Ide však o krásne alpské stúpanie, ktoré si vychutnáte z oboch strán. Ja som začal stúpať do sedla z dedinky Strau. Cesta sa začína mierne dvíhať už tu, za dlhým mostom cez rieku Dráva. Úvodné štyri kilometre sú pohodové, priemerný sklon tu dosahuje úroveň len 3%. Všetko sa zmení v dedinke Unterloibl, kde sa vám postaví do cesty 12% stena. Práve tu sa "oficiálne" začína aj náš kopec.

 

Treba sa pripraviť na to, že to ľahšie veľmi nebude. Idete kľukatou cestou cez les, kde sklon variuje od 8% do 12%. Našťastie doprava tu veľká nie je, a tak máte malú šancu pri infarkte padnúť pod auto. Približne 8 kilometrov od vrcholu príde nachvíľu úľava v podobe strmého zjazdu serpentínami k vodopádom Tscheppaschlucht –> toto napísať správne mi trvalo dlhšie ako celý zvyšný článok 🙂 Úľava to je ale iba do momentu, kým si neuvedomíte, že ste práve stratili kopu výškových metrov, ktoré treba na druhej polovici stúpania dohnať. Preto aj keď je priemerný sklon tohto kopca 5,7%, reálne neklesne pod 8%.

Druhá polovica je rovnako strmá ako tá prvá a nepovolí to až do konca. Jedinú pomoc na tejto ceste poskytne studnička pri jednom osamelom dome. Záchytným bodom je kostol, potom prejdete ešte pár serpentín a za nimi sa vám ukáže osamelý dom a pri ňom korýtko s vodou. Tu ste už zároveň takmer hore, k hranici vám zostávajú dve alebo tri zákruty. Na vrchole nečakajte sedlo, na slovinskú stranu vedie tunel. Netreba sa toho ale báť, nie je tam zákaz bicyklom, aspoň som si nevšimol. Je dobre osvetlený, ide po rovine, takže sa dá valiť a je tam aj chodník, pre tých, čo nechcú ísť po ceste. Na druhej strane už vyjdete v Slovinsku.  Loibl Pass je fajn tip na jednodňový výjazd z rakúskeho Klagenfurtu. Odtiaľ je to na vrchol je to 28 km, do Tržiča ďalších 11, takže spolu zhruba 80 kilometrov a pekných okolo 1 500 nastúpaných výškových metrov. Podrobnosti o stúpaní z opačnej strany nájdete TU.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Autor: Laco Branický, www.cyklocesty.sk

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/18365815

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.