Mount Ventoux (južná strana, z Bédoin)

Mount Ventoux sa na chádza v južnom Francúzsku, je to najodľahlejší výbežok tamojších Álp. Južná trasa sa začína v mestečku Bédoin. 

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
2015397,79% - 3 486m 1909162,91HC
8% - 3 286m
10% - 3 063m
6% - 2 254m
7% - 2 155m
11% - 1 568m

Mount Ventoux patrí k ikonám cestnej cyklistiky. Už desiatky rokov sa tu pravidelne rozhoduje o víťazovi Tour de France. Jeho jedinečný vzhľad "mesačnej krajiny" ho robí špecifickým a ľahko rozlíšiteľným. Na vrchol vedú celkovo tri cesty. Východná z dedinky Sault je "najľahšia", a asi preto aj najmenej využívaná. Severná strana z Malaucéne je už o niečo strmšia, no v popularite stále zaostáva za južnou trasou z mestečka Bédoin. Keďže som mal len jednu možnosť na výstup, logicky som sa rozhodol práve pre legendami opradené stúpanie z Bédoin.

 

01 Mount Ventoux 01b

 

Začiatok stúpania na Mount Ventoux vás môže zaskočiť. Toto je ten slávny kopec? Prvé štyri kilometre v nohách a cítim sa ako na výpadovke z Pezinku na Babu. Cesta sa zdvíha lenivo, 2-4%. Rozdielom sú len okolité farmárske statky a celkom iný vzduch. A samozrejme desiatky podobných bláznov ako ja... vzhľadom na svoju bohatú históriu je Ventoux cieľovou destináciou pre cyklistov z celého sveta, takže osamelá jazda vám tu nehrozí. Dokým sa však stihnete týmto všetkým pokochať, pohoda sa skončí. Začne les a s ním aj pravý Ventoux.

 

01 Mount Ventoux 03

 

Nasleduje deväť najťažších kilometrov. Priemer 9%, s niektorými úsekmi na úrovni 11-12%. Na profile stúpania krásne vidieť, ako začne prevažovať oranžová farba...

01 Mount Ventoux

 

V horúcom letnom počasí vám pomáha aspoň občasný tieň padajúci z okolitých stromov. Aj ten však pominie na 13. kilometri stúpania. Lyžiarske stredisko Chalet Reynard, posledná možnosť ak potrebujete doplniť zásoby. Odtiaľ nasleduje sedem legendárnych kilometrov holou, "mesačnou krajinou".

01 Mount Ventoux 04b

 

Sklon je síce prijateľnejší, v priemere na úrovni 7%, zato vám však spoločnosť robia len okolité vápencové kamene. Ak svieti slnko, tak vás ničí horúčava. Ak prší, neminie vás jediná kvapka dažďu. No a keď fúka vietor... to radšej ani nespomínať. Hlavne západný protivietor robí výstup na Ventoux niekoľkonásobne ťažším. Vysielač vyzerá odtiaľto už blízko. V skutočnosti ale absolvujete osem obrovských serpentín po úbočí hory, než sa k nemu dostanete.

 01 Mount Ventoux 05b

 

Kilometer od vrcholu miniete pomník Toma Simpsona. Britského cyklistu, ktorý tu zomrel od vyčerpania (a dopingu) priamo na bicykli počas Tour de France 1967. Fyzická aj psychická únava kulminuje, posledný kilometer sa opäť odohráva na 10% úrovni. Posledná serpentína k vysielaču stúpa symbolicky do vysoko dvojciferných hodnôt, takže Mount Ventoux vám to dá doslova vyžrať až do posledného metra.

 

01 Mount Ventoux 06b

 

Faktom je, že "Obor Provensálska" nie je najťažším stúpaním v Európe. Avšak nehostinné prostredie robí tento výšľap mimoriadne náročným a zaujímavým. Ja som za tie dve hodiny ťahania okúsil slnko, niekoľkokrát dážď, krúpy a hore taký vietor, že som ledva stál na nohách. A samozrejme, že Ventoux dá aj zabrať. Na Slovensku podobnú asfaltku nenájdete, len na sklonoch 8 až 10% najazdíte celkovo 10 kilometrov. Keď si k tomu pridáte bohatú históriu z Tour de France, toto stúpanie je nezabudnuteľným zážitkom pre každého cyklistu.

A ozaj, ak nemáte na Mt. Ventoux luxus sprievodného vozidla a dvorného fotografa, možno oceníte služby viacerých fotografov, ktorí sa zvyknú pohybovať v závere stúpania. Urobia vám spomienkové fotky, ktoré si môžete z ich webu zakúpiť v plnom rozlíšení...

P.S. Ak krútite hlavou nad mojou neštandardnou výbavou na tejto jazde... Mount Ventoux som dal v rámci dovolenky bez bicykla, keď sme prechádzali južným Francúzskom. Keďže však v Bédoine je viacero dobrých bike-rentalov, takúto šancu som si nemohol nechať ujsť. Takže preto tie šortky, tenisky a dve fľaše minerálky... 🙂

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/7711822

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.