Kopanice (zo Žarnovice)

Toto stúpanie sa nachádza v Štiavnických vrchoch, neďaleko Banskej Štiavnice. Vedie zo Žarnovice do Kopaníc, miestnej časti obce Hodruša Hámre.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
124623,92% - 2190m67437,52
3% - 1170m
8% - 1670m
9% - 758m
4% - 709m
7% - 684m

Toto stúpanie vedie po nenápadnej, pomerne neznámej ceste. Je príjemnou alternatívou, ak už máte v okolí Banskej Štiavnice prejazdené hlavné "prístupové cesty" cez Červenú studňu alebo Richňavské jazero a hľadáte nové trasy.

Úvodný úsek za Žarnovicou je mierny. Po siedmich kilometroch príde smerová tabuľa "Kopanice 3km". A tu začne sranda. Na týchto troch kilometroch sa dostanete z úrovne 380m do nadmorskej výšky 680 metrov. Hneď za odbočkou príde prvá zákruta a už sa ide strmo hore. Už po pár sto metroch uvidíte cez les dedinu Hodruša Hámre hlboko pod sebou. Ani v zákrutách sa nedá poriadne oddýchnuť. Asfalt je typický horsko-dedinsko-slovenský 🙂 samá záplata a drsný povrch, ale keďže sa vlečeš rýchlosťou 12km/h, je to jedno. Skôr v zjazde potom zavaríš brzdy, keď občas v neprehľadnej deravej zákrute brzdíš takmer na nulu. Asi po dvoch kilometroch sa naskytne pekný výhľad na okolité kopce. Potom nasleduje ešte jedna stromová alej, za ktorou začnú prvé domy Kopaníc. Pomerne strmé stúpanie pokračuje až na rázcestie v centre dediny. Nájdete tu klasický hostinec aj potraviny.

Z centra Kopaníc môžete pokračovať zjazdom, prídete na cestu II. triedy č. 524 (Levice-B. Štiavnica). Ak sa vám ale žiada ešte stúpania, z centra dediny môžete pokračovať vľavo, do miestnej časti Baňa. Čaká vás asi kilometrový úsek, treba ísť tou najmenšou a najhoršie vyzerajúcou cestou. Je úzka a asfalt takmer zmizne, ale dá sa prejsť. Odmenou je na záver asi 20% úsek, kde na kameňoch uteká zadné koleso. Skončí sa pri obyčajnej modrej studni, ďalej pokračuje už len poľná cesta. Naskytne sa vám ale pekný výhľad na Kopanický tajch a celú dedinu.

Autor: Laco Branický

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/7165845 (tento segment nezahŕňa celé stúpanie, ale len strednú, najstrmšiu časť)

Názor k “Kopanice (zo Žarnovice)

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.