01 – Kto je Martin Lindák?

Cyklistike sa venujem deväť rokov, je to moje hlavné hobby. Začal som na strednej škole, dovtedy som ale nemal žiaden vzťah k vytrvalostným športom. Pamätám si, ako som zvykol na telesnej nadávať na 12-minútovku 🙂 Aktívnejšie som sa venoval skôr volejbalu. Svoju semi-hobby cyklistickú kariéru som začal nevinne, na otcovej hliníkovej Šatke. Ale mala karbónovú vidlu a starú Campu! Jazdiť som začal s miestnymi borcami v Rožňave, odkiaľ pochádzam. Vždy sa tam rád vraciam jazdiť. Bratislava toho síce poskytuje veľa, ale predsa len Dobšinský kopec a iné miestne chuťovky sú podľa mňa tie pravé kopce.

Zo začiatku som jazdil len tak, bez plánu a vyšších cieľov. Bavilo ma to (tomu je tak aj teraz) a užíval som si čas v prírode a s kamarátmi. Podľa záznamov zo starého excelu som prvý závod absolvoval 7. augusta 2011, bola to rožňavská Gemer Tour. Teraz sa už nejazdí, no kedysi tam chodil aj Peter Sagan. Skončil som 91. (z 97 cyklistov ktorí došli do cieľa), v kategórii predposledný. Na konci som si myslel, že zomriem. Ale zážitok bol skvelý, zapáčilo sa mi to. Tak som začal chodiť po miestnych i neďalekých závodoch.

Po dvoch rokoch som si kúpil karbónový Giant. O niečo som sa zrýchlil a ako pravý hobík-samouk som si k tomu kúpil aj legendárnu knihu (bibliu) od Joea Friela. Začal som skúšať prvé intervaly a špecifické tréningy. Tak som potiahol asi jednu sezónu, ale nebolo to nič extra. Predsa len byť sám sebe pánom nie je jednoduché, najmä keď vás to až tak baví, že tie voľné dni sú pre vás horšie ako tie tréningové. V roku 2014 prišla na rad Bratislava a vysoká škola. Na cyklistiku som nezanevrel, akurát mi pribudlo povinností a ubudlo kopcov, v porovnaní s Rožňavou. Čas na preteky mi však zostal, môžete ma na nich zazrieť vo farbách Športservis Team.

Čo sa týka mojich výkonov, prvé roky som cítil pomerne výrazný progres. Po štyroch sezónach sa to ale zmenilo. Od roku 2014/2015 sa držím na približne rovnakej úrovni. Tréningovo som nijako neexperimentoval, akurát som pridal cez zimu beh. Takúto mini-bežeckú sezónu od októbra do marca si užijem a myslím, že mi pomáha rozvinúť vytrvalosť, lepšie sa pripravím na cyklistickú sezónu. V roku 2016 som absolvoval spiroergometriu. Vraj mám dobré parametre na rozvíjanie a nejaký ten potenciál, avšak treba to podchytiť štruktúrovaným tréningom. Ale nevenoval som tomu zatiaľ väčšiu pozornosť, stále v podstate len striedam ľahšie tréningy s ťažšími.

Až teraz, keď sa mi pomaly končí vysoká škola, som sa rozhodol vyskúšať riadny štruktúrovaný tréningový plán s projektom Discover Cycling. Som zvedavý či a kam ma posunie, či dokážem trénovať podľa niekoho, a nie len podľa seba. Začíname od marca. Na úvod absolvujem spiroergometriu, aby som zistil svoje presné tepové zóny. A potom uvidíme. Prvé hodnotenie sa bude dať urobiť už po niektorých jarných B-čkových alebo C-čkových pretekoch. Cieľ na túto sezónu je ale jasný - obhajoba titulu v Brezne 16. júna a Teatro Okolo Malohontu 15. septembra.

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.