Laskomer

Laskomer je rozhlasový vysielač nad Banskou Bystricou, nachádza sa na západnom okraji Starohorských vrchov vo výške 632 m. n. m.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
3,92446,38% - 488m60131,683
7% - 442m
10% - 389m
2% - 252m
11% - 237m
5% - 216m

Táto lokalita je dobre známa pre miestnych cyklistických nadšencov, nakoľko sa nachádza v blízkosti širšieho centra mesta a je ľahko dostupná. Podobne ako Šachtičky a Suchý vrch je obľúbeným miestom tých, ktorí si chcú dopriať rýchly švih v kopcoch a nemajú čas na dlhší výjazd. Stúpanie začína v banskobystrickej mestskej časti Medený Hámor, kde cez podchod pod cestou R1 začneme zhurta naberať výškové metre. Sklon v úvodnej časti kopca miestami prevyšuje aj 10%.

Kvalita vozovky nie je najlepšia, avšak dostatočná na bezproblémovú jazdu na cestnom bicykli. Sklon sa po niekoľkých stovkách metrov zmierňuje. V tej chvíli sa pred vami otvorí priestor s rodinnými domami. Nachádzate sa v lukratívnej časti Banskej Bystrice, nazývanej Slnečné stráne. Prechádzajúc pomedzi moderné domy sa cesta na chvíľu vyrovnáva, až sa jej sklon opäť postupne zvyšuje. Honosné obydlia nahrádzajú menej honosné chatky a jazdec cíti, že každým metrom musí do pedálov tlačiť o niečo viac. Na obzore sa zároveň čoraz častejšie objavuje majestátne pôsobiaci cieľ cesty - 220 metrov vysoký vysielač.

Po prejdení okolo poslednej chatky sa cesta ďalej kľukatí pomedzi stromy. Atmosféru stúpania dotvárajú krásne výhľady na takmer celú Banskú Bystricu, najmä však sídlisko Sásová a masív Prašivej.

Ani sa nenazdáte a po prejdení poslednej pravotočivej zákruty a krátkej rovinky sa ocitáte pri uzavretej bráne. Za ňou sa nachádza areál vysielača, ku ktorému už verejnosť nemá prístup. Práve ste absolvovali takmer štvorkilometrové stúpanie s celkovým prevýšením 244 metrov. Pokiaľ ste sa pod vysielač vydali na cestnom bicykli, nemáte inú možnosť, ako sa do Banskej Bystrice vrátiť po tej istej ceste, ako ste sa sem dostali - inak povedané, vychutnať si osviežujúci zjazd. Ak ste fanúšikmi horských bicyklov, môžete si cestu predĺžiť tým spôsobom, že pred spomínanou poslednou ostrou zákrutou odbočíte na laskomerské lúky, odkiaľ máte množstvo možností napojiť sa na rôzne lesné cesty.

Autor: Jakub Bebej

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1740668

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.