Červená studňa (zo Žarnovice)

Červená studňa sa nachádza v srdci Štiavnických vrchov, len pár kilometrov od Banskej Štiavnice.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
14,96054,12% - 3566m79447,592
1% - 2672m
3% - 2142m
9% - 1165m
8% - 1104m
4% - 764m

Stúpanie sa začína v Žarnovici, na rázcestí za mostom cez rieku Hron. Spočiatku je mierne a vedie cez dlhočiznú dedinu Hodruša Hámre. Po asi 10-tich kilometroch, keď prejdete okolo Banského domu a centra dediny s krčmou, sa začne stúpanie zostrovať.

Serpentíny vedú ponad tajch v Salamandra ski rezorte a miestami v tých 180° zákrutách si človek príde naozaj ako v Alpách. Ibaže ste stále hlboko v lese, takže výhľady sa vám tu nenaskytnú. Asfalt je dobrý, mám pocit, že tu miestami natiahli aj nový koberec (2018). Je to jedno z tých stúpaní, kde sa modlíte, aby bol za každou zákrutou už koniec. Alebo vás to začne po 12-tich kilometroch už baviť 🙂

Je to veľmi pekné, dlhé stúpanie, ktoré sa k záveru stále stupňuje, aj so serpentínami. Posledný kilometer je už ale zase prakticky po rovine. Hore z Červenej studne sa dá spustiť do Banskej Štiavnice, do Vyhní alebo do Hronskej Dúbravy.

Pozn. Cyklokopce - tajch Červená studňa je druhý najvyššie položený v Štiavnických vrchoch. Súčasný názov sa začal pre toto miesto používať v 17. storočí, po tom čo tu v roku 1683 Tokolyiho vojská, tiahnuce na pomoc Turkom pri obliehaní Viedne, mučili a popravili jezuitského pátera Jána Katunského.

Autor: Laco Bránický

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/10291997

2 názory k “Červená studňa (zo Žarnovice)

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.