Búče

Stúpanie Búče sa nachádza neďaleko Sabinova, v pohorí Bachureň, vedie do tunajšieho lyžiarskeho strediska.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
3,22287,1%4% - 427m83033,693
6% - 397m
7% - 387m
11% - 289m
10% - 216m

V apríli 2021 nás David Lupták upozornil na kopec Lysá, ktorý vzbudzuje rešpekt najmä extrémnymi sklonmi v posledných dvoch kilometroch kopca. Kopec Búče možno označiť za jeho zrkadlo, ešte aj geograficky sa nachádza na protiľahlej strane údolia. Podobne ako Lysá, aj Búče má pomerne dlhú jednoduchšiu prípravu, silný stred a extrémny posledný kilometer a pol. Cesta sa začína postupne v miernom sklone dvíhať už v dedinke Uzovské Pekľany, oficiálny začiatok kopca však možno situovať na začiatok dedinky Renčišov. Odtiaľ začína aj Strava segment. Cez dedinku až po hranicu lesa si kopec drží pravidelný sklon 6-8%, v jednom momente (pri improvizovanom parkovisku) sa cesta na pár metrov úplne vyrovná. To je posledná príležitosť na krátke vydýchnutie, odteraz to pôjde už len do neba - a to najkratšou možnou cestou. Za mostíkom cez potok na hranici lesa Vás privíta 10-12%, s prvou ľavotočivou zákrutou kopec pritiahne na 18%, potom na chvíľu uvoľní na 12%, aby v záverečných serpentínach ponúkol grandiózne finále na úrovni 22%.

Lysá je veľkou výzvou aj preto, že najťažším sklonom sekunduje aj nízka kvalita asfaltového povrchu. Okrem boja s gravitáciou tu treba zároveň prejaviť aj podstatnú mieru slalomovej virtuozity, podkĺznutia kolesa na prachu, kamienkoch alebo rozbitých, hrubých zaplatách, vystupujúcich nad povrch cesty, dokáže výstup prerušiť či takmer znemožniť. Oproti tomu sú Búče prívetivé, kvalita asfaltu je tu (oproti Lysej) výborná, kolesá sa dokážu do cesty zahryznúť a nepustiť. Na vrchole sa nachádza parkovisko, chata horskej služby a turistická ubytovňa (kedysi to bolo obľúbené lyžiarske stredisko). Nájdete tam bufet a lavičky. Búče je veľmi zaujímavý kopec, avšak až v kombinácii s Lysou je to skutočný vrchársky zážitok.

Autor: Marcel Forgáč

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/2404214

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.