Lysá

Vrch Lysá je vyhľadávaná rekreačná oblasť s lyžiarskym strediskom Ski Lysá, nachádza sa v pohorí Čergov, neďaleko Sabinova.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
8,75836,7%4% - 1557m91561,171
3% - 1145m
5% - 1078m
2% - 618m
6% - 512m

Toto stúpanie sa vyznačuje tým, že jeho náročnosť každým kilometrom rastie. Začína sa úplne nevinne, cesta sa začne už od Sabinova zdvíhať v miernom sklone 1-2%. Kopec je však neustále prudší a prudší, až vás nakoniec, po výživných viac ako ôsmich kilometroch, bude lámať 30% stena. Ale pekne poporiadku... Od Sabinova po obec Drienica je stúpanie veľmi mierne a konštantné, vedie tam aj asfaltový cyklochodník, plne oddelený od automobilovej dopravy. Týchto 5 kilometrov nie je vôbec náročných, cesta vedie konštantne rovno, až po dedinu Drienica. Táto obec je pomerne dlhá, počas jej prejazdu môžete obdivovať staré drevené domčeky, chaty či doplniť si sily v niektorom z obchodov. Pravá cyklistická zábava sa začína až za dedinou. Záverečných 3,5 kilometra je ako keby celkom iný kopec - cesta vedie lesom, čoraz strmšie nahor a v prudkých serpentínach.

Sklon cesty v záverečných 3km dosahuje priemernú úroveň 10%, posledný kilometer dokonca 16%!

500 metrov za obcou Drienica je stúpanie ešte stále relatívne mierne, pôjdete okolo hotelov, chát a wellness centra. Ale za týmito objektmi začne kopec postupne ukazovať svoju krutosť. Po minutí hotela Šomka, ktorý je posledným možným miestom na občerstvenie pred vrcholom, začína prvá vážnejšia skúška v podobe približne 300 metrov dlhej steny s maximálnym sklonom 21%. Je to však iba ochutnávka toho, čo na cyklistov čaká v poslednom kilometri tohto kopca, kde sa nachádza niekoľko prudkých, najskôr asfaltových a v závere panelových serpentín s maximálnymi sklonmi od 27% až po 32%. aj vďaka tomu dostalo toto stúpanie medzi cyklistami pomenovanie po slávnom kopci z Vuelty a España, ako tzv. "slovenský Los Machucos". Na záverečný kilometer si naozaj treba ušetriť sily, priemerný sklon tu dosahuje šialenú úroveň 16%.

Výhodou je, že je tu minimum automobilovej premávky a stúpanie je pomerne uzavreté, cestu obklopujú z oboch strán stromy alebo chaty. Kopec pre cestných cyklistov oficiálne končí pri chate Šport, kde je možnosť občerstviť sa či už nejakým nápojom ale aj jedlom, keďže súčasťou tejto chaty je aj reštaurácia. Z terasy je možné obdivovať úžasné výhľady na okolitú krajinu. Za dobrej viditeľnosti sú viditeľné aj Vysoké Tatry. Pre úplnosť je dobré ešte spomenúť, že na horskom bicykli sa dá od tejto chaty pokračovať v stúpaní aj ďalej a vyššie, až k vysielačom do nadmorskej výšky cca 1100 m.n.m. Ale tu ide už o veľmi prudkú panelovú a poľnú cestu s prevýšeniami medzi 25-41%. Dostupnosť k tomuto stúpaniu je veľmi dobrá, keďže mesto Prešov je vzdialené iba približne 20 km. Z Prešova do Sabinova navyše vedie cyklochodník EUROVELO11, z ktorého je pohorie Čergov po celý čas vidieť. Cyklochodník je takisto vybudovaný aj medzi Sabinovom a obcou Drienica, kde spomínané stúpanie začína, takže cyklisti sa k začiatku stúpania môžu dostať bezpečne po cyklochodníkoch.

Autor: Dávid Lupták

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/4556555

Názor k “Lysá

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.