Sedlo Krížny buk (z Brehov)

Sedlo Krížny buk sa nachádza v Štiavnických vrchoch pri Novej Bani, na ceste medzi dedinami Brehy a Pukanec. Cesta tvorí spojnicu medzi regiónmi Tekov a Hont. Autá tu stretnete poskromne, či už z dôvodu kvality asfaltu a taktiež hlavný prúd dopravy stiahne diaľnica, takže toto miesto hojne navštevujú cyklisti.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,14175,9%4% - 1383m61843,342
8% - 1027m
3% - 996m
9% - 745m
5% - 739m

Stúpanie začína v malej dedinke Brehy, ktorá je vsadená do úzkej doliny. Na úvod je asfalt dosť poničený, hlavne v samotnej obci. Treba dávať pozor na diery a všade prítomné záplaty. Našťastie „rodeo" končí na konci dediny. Za tabuľou je ešte cca. kilometer hrubozrnného asfaltu, no ten sa po čase tiež zmení na celkom dobrý povrch.  Úvod stúpania je veľmi príjemný. Sklon sa pohybuje medzi 2-4%. Postupne sa však stúpane pritvrdzuje, miestami dosahuje 10% sklon. V strednej časti stúpania si užijete aj zopár „alpských zákrut", v nich sa terén trochu položí s možnosťou oklepnúť nohy. Stúpanie sa končí na vrchole pri tabuli, no cesta ďalej pokračuje zjazdom do Pukanca. Pozor len na krátky, cca. trojmetrový úsek cesty, kde je na mostíku sadnutá vozovka ( miesto je označené dopravnou značkou).

Stúpanie lemuje potok (v lete s minimom vody) a taktiež je z veľkej časti chránené korunami stromov, takže aj v horúcom lete je tu celkom príjemne. Taktiež je to jedno zo siedmich stúpaní, ktoré vedú od Hrona smerom na Banskú Štiavnicu, ktorých vzájomná kombinácia umožňuje nepreberné možnosti pojazdenia v regióne.

Autor: Martin Mastelák

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/10300396

2 názory k “Sedlo Krížny buk (z Brehov)

  1. Velmi pekna a malo znama trasa ide aj z T. Breznice cez Chválenô hore na vrch Priesil po lesných cestách, dalej az k lesáckej chate Žuhračka a dolu do Devičian po asfaltke

    1. Vdaka za tip, skusim to najst a zreportovat ked mi tam vyjde cesta 🙂 ak na to nemate moznost vy, urobit par fotografii a kratky opis. Je to cele vhodne na cestny bajk?

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.