Sedlo Grajnár (z Novoveskej Huty)

Sedlo Grajnár leží južne od Spišskej Novej Vsi, vo Volovských vrchoch, stúpanie z tejto strany sa začína v obci Novoveská Huta.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
10,84854,5%5% - 3725m102641,562
4% - 3443m
6% - 1716m
3% - 690m
7% - 243m

Cesta k sedlu Grajnár začne stúpať už od metropoly Spiša, hoci ide len o mierny sklon, na úrovni 1-2% - ideálne na zahriate nôh. Cesta začne naberať reálny sklon až pri požiarnej zbrojnici v Novoveskej Hute, približne na úroveň 4-6%. Stúpanie si udržuje tento sklon až po vrchol relatívne konštantne.

Na Grajnári ma fascinovalo, čo všetko sa tu považuje za cestu II. triedy. Asfalt bol na niektorých miestach zaplátaný ako moje tepláky z dôb škôlkárskych a inde rozbitý ako Braňo Mojsej po tretej fľaške 🙂 to sa však týka skôr druhej polovice stúpania. Prvá a druhá polovica stúpania sú od seba oddelené krátkym klesaním, pričom začína v zákrute s krížom a končí v križovatke pri obci Hnilčík. Tu sa treba držať vpravo a pokračovať stále do kopca. Postupne sa vám začnú otvárať výhľady na okolitú krajinu, čo však znamená menej tieňa. Miniete niekoľko serpentín a ste na vrchole. Následne máte hneď štyri možnosti - vrátiť sa tou istou trasou, vrátiť sa a odbočiť na Hnilčík (smer Gelnica), pokračovať do Hnilca alebo pokračovať do Dediniek. Myslím, že každá z trás má svoje pekné špecifiká. 🙂 Na trase môžete očakávať skôr nízku premávku, no nie je tu veľa možností sa občerstviť - buď na začiatku v Novoveskej Hute, alebo po zjazde v niektorej z obcí.

Autor: Lukáš Harant

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.