Wurzen Pass (z Riegersdorfu)

Wurzen Pass je hraničný priesmyk v Alpách, medzi Rakúskom a Slovinskom. Stúpanie z rakúskej strany sa začína neďaleko Villachu, pri obci Riegersdorf.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,75667,3%2% - 549m108064,81
16% - 459m
14% - 484m
4% - 436m
15% - 426m

Na alpské pomery to nie je vysoký, ani dlhý kopec. Nadmorská výška 1 080 metrov nad morom, dĺžka stúpania necelých 8 kilometrov, prevýšenie necelých 600 metrov a priemerný sklon približne 7% nevyzerajú zle. Čísla však niekedy klamú. Segment sa začína na začiatku dediny Riegersdorf, ale reálne stúpanie začne až za dedinou. A takisto v strede stúpania je mierny úsek, ktorý v jednej časti dokonca klesá. Tieto dva fakty skresľujú celkové priemerné čísla. Ak to urobíte ako my, že začnete nerozohriati a neznalí až za Riegersdorfom, tak vás zabije hneď na úvod úplná 18% stena. Wahoočko skočilo miestami aj na 20%. Tento spodný úsek, ktorý trvá asi 2km robí tento kopec výnimočným. Málokde idete tak dlho a tak strmo. Boli sme tam ôsmi a každý bol zapečený a nešťastný. Situáciu nezlepšuje ani doprava. Tento hraničný priechod je celkom frekventovaný. Cítite spáleninu spojky a brzdových kotúčov.

V druhej polovici kopca príde oddych v podobe niekoľko sto metrového mierneho zjazdu. Potom sa to opäť začne dvíhať, ale už iba do ľudských sklonov. Vrchol je skôr taká falošná rovinka. Ak si na tomto kopci odmakáte ten úvod, potom už je dobre. Hlavne sa zahrejte a nezastavujte v tej strmine, aby ste nemuseli v kopci roztláčať toho najtučnejšieho ako my 🙂 Hore je odparkovaný tank T-34, potom prejdete cez hraničný priechod do Slovinska, kde vás to po krátkom zjazde dokotúľa takmer do Kranjskej Gory. Ta druhá strana je oveľa miernejšia a kratšia.

Autor: Laco Branický z cyklocesty.sk

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/15441100

Názor k “Wurzen Pass (z Riegersdorfu)

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.