Kresánovci (od Plevníka)

Stúpanie do osady Kresánovci sa nachdáza neďaleko Považskej Bystrice, v Strážovských vrchoch.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
4,52355,2%3% - 606m54027,213
5% - 499m
4% - 445m
6% - 387m
7% - 306m

Cesta Považím nezahŕňa nejaké výraznejšie stúpania, predsa len sa tiahne pozdĺž Váhu. Ale kde-tu sa dá odbočiť a trošku si tie nekonečné roviny spestriť kopcom. Medzi pár takýchto vsuviek patrí aj stúpanie vedúce do malej osady Kresánovci. A musí sa nechať, že ide o veľmi zaujímavý doplnok inak monotónnej trasy medzi Bytčou a Považskou Bystricou. Cesta sa v tomto úseku zdvihne len o pár metrov pri obci Vrtižer. Možno aj z toho dôvodu bol tento kopec využitý počas pretekov Okolo Slovenska v dvoch po sebe idúcich rokoch 2020 a 2021.

Ak sa sem vydáte, treba odbočiť z hlavnej cesty priamo do obce Plevník. Cesta sa začína dvíhať už tu. Prvé kilometre stúpania sú príjemné a vedú po veľmi dobrom asfalte. Bohužiaľ, kvalita cesty sa bude postupne zhoršovať a najhoršia je v zjazde na opačnú stranu, takže je potrebné zjazdovať opatrne. Späť ale k stúpaniu. Úvodný úsek v dĺžke tri a pol kilometra nie je veľmi náročný, priemerný sklon dosahuje úroveň cca 3-4%. Avšak zrazu za značkou konca obce sa pred vami zjaví “stena” a tá pokračuje aj za zákrutou a vlastne nepovolí až po samotný vrchol stúpania. Na poslednom kilometri stúpania sa priemer drží nad 10%, v niektorých pasážach je to aj viac. Takže je určite lepšie si nejaké sily do záveru pošetriť. Tento úsek je náročnejší už aj pre spomínanú horšiu kvalitu asfaltu, aj keď v rámci stúpania je pre cesťáky úplne bez problémov.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Veľkou výhodou je, že sa nemusíte vracať nazad po rovnakej trase. Zjazdom zídete do obce Záskalie a na hlavnú cestu sa pripojíte v Považskej Teplej. Začiatok klesania vedie po značne rozbitom a lepenom asfalte, treba ísť opatrne. Spodná časť je už bez problémov. Kým sa dostanete na hlavnú cestu, čaká vás prejazd krásnou Manínskou tiesňavou - najužším prejazdom na Slovensku, kadiaľ vedia cesta pre motorové vozidlá. Počas víkendu si tu dávajte pozor, ide o známu turistickú destináciu, býva tu dosť veľký tranzit. Ale ak plánujete nejaký presun pozdĺž Považia a máte čas a sily si dať trošku do tela, určite si tento prechod do svojej jazdy pridajte. Zážitok zaručený ako smerom hore, tak aj nadol!

Autor: Richard Uhrina

Strava segment: https://www.strava.com/segments/6939819

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.