Čičermanské sedlo

Stúpanie do Čičermanského sedla sa nachádza v Strážovských vrchoch, medzi obcami Zliechov a Nitrianske Rudno.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
6,32604,1%3% - 1043m71425,283
1% - 1025m
5% - 940m
6% - 904m
2% - 712m

Nedajte sa pomýliť názvom, tento kopec nemá so slávnymi Čičmanmi nič spoločného. Aj keď do Čičmian je z Čičermanského sedla len na skok. Názov sedla je ale odvodený od kopca vypínajúceho sa priamo nad ním - Čičerman. A pokračuje to ďalej: Čučoriednik, Čavoj, Čičmianska dolina, Čičermanská dolina, Čierna dolina, čert aby sa v tom vyznal 🙂 A toto všetko nájdete pekne pokope v jednej lokalite v Strážovských vrchoch, konkrétne v Zliechovskej hornatine. S Čičermanským sedlom pekne uprostred.

Odbočka na Gápel, začiatok stúpania

Nachádzame sa na severe Hornej Nitry, vo výbežku Rudnianskej kotliny. Samotné sedlo sa nachádza nad obcou (alebo osadou?) Gápel. Stúpanie do sedla začína hneď na odbočke do Gápla z cesty medzi Nitrianskym Rudnom a Zliechovom. Spočiatku má zvlnený charakter, niečo nastúpame, niečo klesneme. Cesta začne plynulo stúpať až v samotnom Gápli. Ale naozaj iba mierne, na úrovni dvoch percent. Až nad Gáplom sa cesta konečne zdvihne a postupne naberá "grády".

V druhej polovici stúpania sa sklon pohybuje od siedmych do deviatich percent. Celou cestou máme pod kolesami dobrý asfalt, ktorý vydrží až do sedla. Nepríjemný môže byť iba naplavený štrk alebo piesok po zimnej údržbe. Cesta vedie úzkou dolinou vedľa potoka, v tieni stromov. Treba rátať s tým, že je tu chladnejšie, hlavne v prechodných obdobiach. Naopak v letných "hicoch" chládok naozaj padne vhod. V hornej časti sa už asfaltka pekne kľukatí v teréne, na jar alebo na jeseň, keď sú stromy bez listov, sa dá ten pohľad pekne vychutnať. V závere stúpania, kde máme po ľavej strane peknú horskú lúku, sa sklon už zmierni a do sedla zostáva posledných pár sto metrov. Zo sedla ale nemáme žiaden výhľad, takže máme dve možnosti - alebo sa otočíme a "zahučíme" späť do Gápla, alebo, ak máme širšie plášte, môžeme zbehnúť zo sedla na druhú stranu, do Tužiny a Nitrianskeho Pravna. Tento úsek je ale v horšom stave, hlavne v spodnej časti. Celá trasa cez sedlo je značená modrým céčkom. Kúsok pod sedlom je odbočka na zvážnicu, po ktorej zbehnete cez sedlo Javorinky do (toľko) spomínaných Čičmian. Takže možností je tu viacero. Keď ale zbehnete späť do Gápla a "žízní a hlady budete šilhat", občerstviť sa môžete v miestnom hostinci Dolinka. Alebo potiahnite ďalej, späť na križovatku "Klin", kde nájdete ranč s rovnakým názvom, obľúbeným to podnikom všetkých miestnych bajkerov. Teda "moto-bajkerov", ktorí si z miestnych ciest spravili doslova eldorádo. Ani na Šturci ich toľko nestretávam...

Vrchol stúpania

Cyklistov v tejto lokalite naozaj pribúda, hlavne vďaka opraveným cestám a peknému prostrediu. Ak teda niekedy budete ťahať smerom na Zliechov alebo opačne na Rudno, neokúňajte sa a odbočte na Gápel. Tých 6 a pol kilometra a takmer 260 metrov výškových peknou asfaltkou a ešte krajšou prírodou do Čičermanského sedla vám určite urobí radosť.

Autor: Luboš Plachý

Strava segment: www.strava.com/segments/25295883

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.