Vrchvarta (z Liptovskej Teplej)

Horské sedlo Vrchvarta sa nachádza v Chočských vrchoch, neďaleko Dolného Kubína. V smere z Liptovskej strany začína stúpanie v obci Liptovská Teplá.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
9,73153,2%3% - 2080m81826,423
1% - 1710m
2% - 1610m
5% - 1390m
4% - 1060m

V momente, keď odbočíte v Liptovskej Teplej z hlavnej cesty smerom na Lúčky, čaká Vás “nekonečná” rovina, ktorá Vás s miernym sklonom v rozmedzí 2-4% dovedie až do tejto obce. A aj to sa tie 4% objavia len sporadicky, pričom pri prípojke cesty z obce Madočany sa cesta na chvíľu úplne dorovná. Opäť sa zdvihne trošku na obdobný sklon tesne za tabuľou obce Lúčky avšak cez ňu prejdete opäť relatívne po rovine. Cesta sa zdvihne až od odbočky na vodopád (ak máte čas a nejde vám o čo najrýchlejší prechod segmentom, určite sa tu zastavte, nachádza sa asi tak 50-100m od hlavnej cesty). Úsek popri kostole je asi najstrmší na celkom úseku. Za ním sa opät pri kúpeľoch cesta dorovná. Tu je v poslednej dobe vidieť aj bohatý cestovný ruch, kúpele prešli rekonštrukciou a prakticky až po koniec obce pri futbalovom ihrisku je možné, že natrafíte na väčšie davy ľudí, a tak buďte opatrní. Za obcou sa cesta opäť začne mierne dvíhať, avšak tiež nejde o nejaké závratné čísla v sklone. Až ku koncu stúpania sa výhľad z doliny trošku viac otvorí, a tiež aj cesta sa viac oprie, avšak je to už len kúsok, kým sa preklopí na Oravskú stranu, kde vás čaká zjazd po krásnom hladkom novom asfalte.

Cesta vedie veľmi príjemným prostredím lúčanskej doliny, okrem toho je možné tu odbočiť aj na ďalšie novo vyasfaltovane stúpanie (2020) Žimerová, ktoré sa nachádza na odbočke doľava tesne za obcou Lúčky.

Toto stúpanie tiež patrí do kruhu vyvolených - viac pozornosti mu pridalo až ako záverečné stúpanie 2. etapy Okolo Slovenska v roku 2021, ktorá končila v Dolnom Kubíne a vysielala sa aj na obrazovkách Eurosportu. Druhýkrát sem pretekári z Okolo Slovenska zavítali v roku 2023.

Autor: Richard Uhrina

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/18684742

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.